ZÁHREB/BELEHRAD. Chorvátske mesto Knin je v stredu hlavným dejiskom osláv 20. výročia operácie Búrka (Oluja), pri ktorej chorvátske sily opätovne získali kontrolu nad územím samozvanej Republiky Srbská Krajina.
Agentúra HINA informovala, že úvod programu tvoril obrad vztyčovania vlajky v priestoroch kninskej pevnosti a odhalenie pamätníka venovaného prvému chorvátskemu prezidentovi Franjovi Tudjmanovi.
Prečítajte si tiež:
Chorvátsko si pripomenulo operáciu Búrka vojenskou prehliadkou
Oslavovali v celom Chorvátsku Na slávnostnej ceremónii sa zúčastnili bývalí generáli a vysokí štátni predstavitelia vrátane súčasnej prezidentky Kolindy Grabarovej-Kitarovičovej a premiéra Zorana Milanoviča.
Podujatia mali pripomenúť udalosti z 5. augusta 1995, keď Tudjman v oslobodenom Knine vztýčil veľkú chorvátsku vlajku.
Takzvaný "Deň víťazstva, vďakyvzdania vlasti a chorvátskych obrancov" v stredu oslavujú koncertmi a inými podujatiami v celom Chorvátsku.
Súčasťou spomienky v Knine boli podľa HINA taktiež prelety stíhačiek, delové salvy ako pocta usmrteným chorvátskym vojakom, zádušná omša či otvorenie špecializovaného múzea.
Spravodajský server Balkan Insight uvádza, že na miestnych oslavách očakávajú približne stotisícovú účasť.
Grand military parade held in Croatia to mark Operation Storm anniversary: http://t.co/etMfICL7IG pic.twitter.com/G48CjH9sBn
— Vlada R. Hrvatske (@VladaRH) 5. Srpen 2015 Symbol chorvátskej vojny Výročie operácie Búrka, ktorá patrí medzi rozhodujúce momenty vojen sprevádzajúcich rozpad Juhoslávie, Chorváti oslávili ešte v utorok veľkolepou vojenskou prehliadkou v Záhrebe.
Udalosti z augusta 1995 však hodnotia odlišne v susednom Srbsku, kde premiér Aleksandar Vučič v utorok odkázal, že ofenzíva proti Srbom bola "hrozným zločinom" a Chorvátsko by sa za ňu malo hanbiť.
Mesto Knin v historickom regióne Dalmácia je jedným zo symbolov chorvátskej vojny o nezávislosť z 90. rokov minulého storočia, keďže pred operáciou Búrka bolo baštou rebelujúcich Srbov.
Spoločná operácia chorvátskej armády a polície pod vedením generála Anteho Gotovinu trvala 84 hodín, počas ktorých sa im podarilo oslobodiť územie s rozlohou 10.400 štvorcových kilometrov, čo je 18,4 percenta rozlohy dnešného Chorvátska.
Srbsko spomínalo Na rozdiel od susedného Chorvátska si občania susedného Srbska pripomenuli Dňom smútku okolo 200-tisíc krajanov vyhnaných z niekdajšej samozvanej Republiky srbská Krajina.
V krajine sa rozozneli sirény, ako aj zvony chrámov, informovala agentúra APA.
Výročie ukončenia spomínanej operácie, ktorá trvala iba 84 hodín, bol dnes v Srbsku i bosnianskej Republike srbskej po prvý raz Dňom smútku.
V Belehrade sa tisícky ľudí zúčastnili na spomienkovej omši, ktorú celebroval patriarcha srbskej pravoslávnej cirkvi Irinej .
Srbský premiér Aleksandar Vučič v poludňajších hodinách podľa médií nakrátko prerušil cestu do juhosrbskej obce Crna Trava, vystúpil z auta a v tichosti spomínal na vyhnaných krajanov.