TEXT: Ján Záborský / Trend
M usel to byť fascinujúci pohľad. Vidieť, ako v sevillskom prístave zakotvila flotila z Nového sveta a začala vykladať poklady. Údajne najväčší náklad vôbec opisuje Francisco de Ario vo svojej kronike: v marci 1595 napočítal 332 volských štvorzáprahov plne naložených zlatom, striebrom a perlami z Nového sveta.
O dva mesiace nato pristála ďalšia flotila s vyše sto vozmi nákladu. A z lisabonského prístavu sa k tomu pridala karavána takmer šesťsto ďalších vozov: sevillský prístav bol plný, a tak musela flotila náklad vyložiť inde.
“Šesť dní trvalo, než všetok náklad prešiel cez trianský most ponad rieku Guadalquivir. Keď všetko dorazilo do domu obchodu (kde sa náklad registroval), zlata bolo toľko, že sa vysypávalo do dvora,“ píše historička Ruth Pike v knihe Sevilla sedemnásteho storočia.
Z domu obchodu putovalo zlato rovno do vedľajšej mincovne, kde sa z neho razili mince.
Recept na bohatstvo fungoval aj nefungoval. Krajina síce bola jednoznačne najbohatším štátom v Európe, no ešte pred koncom šestnásteho storočia de facto zbankrotovala a ďalších sto rokov sa nevedela vyhrabať z opakujúcich sa insolvencií. Zdanlivý paradox nedával spať učencom, teológom ani obchodníkom.
Všetci z nich hľadali vysvetlenie, prečo obrovský prílev bohatstva zároveň znamenal rast cien základných tovarov a tým čoraz väčšiu chudobu nižších sociálnych vrstiev.
Vysvetlení bolo veľa: od božieho hnevu cez márnivosť, ktorá robí ľudí menej pracovitými, až po spochybňovanie hodnoty zlata.
Bohatá geografia
[content type="citation"]Indiáni tu lovia naplavené zlato rybárskymi sieťami, ktoré vyťahujú plné nuggetov veľkých ako vajcia.[/content]
Prví dobyvatelia Nového sveta boli odjakživa motivovaní bohatstvom. Keď Krištof Kolumbus vyplával hľadať novú cestu do Indie, kráľovský dekrét mu okrem iného zabezpečoval desať percent zo všetkých kontraktov dohodnutých s miestnymi chánmi či cisármi.
Ovplyvnený Miliónom Marca Pola bol presvedčený o bezbrehom bohatstve Číny a Ázie. A prejavy bohatstva, ktoré videl u prvých Indiánov v Amerike, ho v jeho očakávaní nekonečného bohatstva len utvrdili.