Washington 12. júla (TASR) - Spojené štáty americké dnes kritizovali 23 krajín, vrátane niektorých svojich najbližších spojencov, za neprijímanie dostatočných opatrení v boji proti nelegálnemu obchodu s ľuďmi.
Medzi krajinami, ktoré sa podľa amerického ministerstva zahraničných vecí nedostatočne zaoberajú "novodobým otroctvom", sú aj spojenci USA v NATO Grécko a Turecko, spolu s Rumunskom, Izraelom, Saudskou Arábiou a Južnou Kóreou.
Väčšinu ďalších krajín na vrchole zoznamu predstavujú štáty zmietané ozbrojenými konfliktmi alebo ekonomickými ťažkosťami. Sú medzi nimi Albánsko, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Juhoslávia, Kazachstan a Rusko, ale aj Bahrajn, Gabun, Indonézia, Katar, Konžská demokratická republika (KDR), Libanon, Malajzia, Mjanmarsko, Pakistan, Spojené arabské emiráty (SAE) a Sudán.
Minister zahraničných vecí Colin Powell nazval obchod s ľuďmi "odporným zločinom proti ľudskosti". Ročne si vyžiada viac ako 700.000 obetí. Väčšinu z obetí pritom tvoria ženy a deti.
Správa ministerstva ďalej prináša zoznam 47 krajín, ktoré neúplne spĺňajú minimálne štandardy zakotvené v zákone USA, dosahujú však značný pokrok v úsilí bojovať proti obchodu s ľuďmi. V tomto zozname okrem iných figurujú napr. Česká republika, Francúzsko, Litva, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Švédsko či Ukrajina.
Do prvej kategórie - medzi krajiny, ktoré postavili obchod s ľuďmi mimo zákona a dosahujú úspechy pri vyšetrovaní - správa zaradila 12 štátov. Sú to: Belgicko, Holandsko, Hongkong, Kanada, Kolumbia, Nemecko, Rakúsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taiwan, Taliansko a Veľká Británia.