V Belgicku odsúdili členov teroristickej skupiny Súd v Bruseli vydal rozsudky v prípade tridsiatich ľudí, ktorí boli obvinení z príslušnosti k teroristickej skupine. Hlavný podozrivý Khalid Z. bol odsúdený na 12 rokov.
„Khalid Z. je pravzor povstalcov, cynický radca, ktorý bol zodpovedný za infikovanie mládeže v celej štvrti,“ vyhlásil súd. Prostriedky na financovanie skupiny získaval Khalid krádežmi.
Odsúdili aj muža, ktorý bol súčasťou teroristickej skupiny vo Verviers. V januári tohto roku vo Verviers počas protiteroristickej akcie zabili dvoch podozrivých, ktorí plánovali útok.
Za týmto útokom mal stáť Abdelhamid A., ktorého súd v neprítomnosti odsúdil na 20 rokov.
„V auguste minulého roku uniesol svojho mladšieho brata a vzal ho do Sýrie, aby sa pridal k džihádistom. Miesto jeho pobytu nie je známe.“
Dve sestry, ktoré boli v decembri zadržané na sýrsko-tureckej hranici boli zbavené obvinení. Súd uznal, že sa nezúčastnili na teroristických aktivitách.
Viac sa dozviete na stránke Flanderstoday.
Moravsko-sliezsky kraj bude viac monitorovať železničné prejazdy Priestupkov na železničných prejazdoch v moravsko-sliezskom kraji je čím ďalej viac, na prejazdoch pribudnú kamery.
Podľa hovorcu Správy železničných dopravných ciest Jakuba Ptačinského neexistujú nebezpečné prejazdy: „Takmer všetky nehody na železničných prejazdoch spôsobujú účastníci cestnej premávky – chodci, cyklisti, motoristi a vodiči.“
Cez najvyťaženejšie prejazdy v tomto kraji prejdú denne desiatky až stovky vlakov. Medzi ne patrí i prejazd v Studénke, kde sa minulý mesiac zrazilo Pendolino s kamiónom.
Pri nehode zomreli traja ľudia. „Aby som povedal pravdu, niekedy je na nervy čakať pri trati pätnásť minút,“ povedal Miroslav Novotný, ktorý pravidelne jazdí cez Studénku. Vodiči preto často závory obchádzajú alebo ich nadvihujú, či prechádzajú na červenú.
Kamerový systém bol pred dvoma rokmi nainštalovaný na troch prejazdoch v Studénke. Toto zariadenie dokáže rozoznať tváre i registračné značky áut.
Kraj plánuje nainštalovať systém na ďalšie prejazdy. „Nedá sa ale predpokladať, že bude úplne všade, bolo by nereálne sledovať a vyhodnocovať všetky kamerové záznamy, ale na nových prejazdoch sú kamerové systémy na pláne,“ doplnil Ptačinský.
Viac sa dozviete na stránke iDnes.cz.
Olympionici v Riu sa môžu nakaziť vírusmi Medzinárodný olympijský výbor v nedeľu vyhlásil, že bude testovať odpadové vody v Riu aj na vírusy. Na budúci rok sa tam má konať letná Olympiáda.
Agentúra AP minulú týždeň zverejnila výsledky testov, ktoré odhalili množstvo nebezpečných vírusov a baktérií v odpadových vodách, ktoré vtekajú do vôd na športoviskách.
Výbor chcel vody testovať len na baktérie, s tým nesúhlasila Medzinárodná jachtárska federácia. Tá chce urobiť vlastné testy na prítomnosť vírusov. Testovanie odporučila aj Svetová zdravotnícka organizácia.
Agentúra AP analyzovala vzorky vôd po dobu piatich mesiacov, testovali prítomnosť troch druhov ľudského adenovírusu, rotavírusov, enterovírusov a fekálnych koliformných baktérií.
Podľa tejto štúdie „športovci, ktorí vypijú len tri lyžičky čaju, majú 99% šancu, že sa nakazia vírusom, aj keď to automaticky neznamená, že by ochoreli. To závisí od imunitného systému osoby a ďalších faktorov.“
Prečítajte si viac na stránke The Guardian.
Photos of the 2016 Rio Olympics venue that's full of human waste and teeming with viruses http://t.co/lw9zx10C28 pic.twitter.com/eUV0oiShz9
— Business Insider (@businessinsider) 2. Srpen 2015 Zostalo už len tetovanie „V júni bolo v Salvádore zavraždených 677 ľudí, viac než v ktorýkoľvek iný mesiac od občianskej vojny, ktorá skončila v roku 1992.“
Pouličné gangy sú stále v Salvádore problémom. Podľa bývalého člena jedného z gangov nie je tak jednoduché tento životný štýl opustiť.
„Je veľa bývalých členov, ktorí chcú zmeniť svoje životy, ale nenašli cestu von, nikto im nedal príležitosť. A tak sa vrátia k tomu, čo robili.“
Tí, ktorí mali šťastie, našli príležitosť pracovať v továrni na okraji hlavného mesta. Práve v tejto továrni vznikajú univerzitné tričká amerických škôl ako je Harvard či Brown.
V továrni pracuje asi 400 zamestnancov a viac ako 10% z nich sú bývalí členovia súperiacich gangov. Rozoznať ich môžete už len podľa tetovania, ktoré im zostali.
Prečítajte si viac na stránke BBC.