TEHERÁN. Iránsky prezident Hasan Rúhání vyhlásil, že jeho krajina dosiahla svoje hlavné ciele vo významnej dohode o iránskom jadrovom programe dosiahnutej v júli so svetovými veľmocami.
Vo vystúpení v štátnej televízii v nedeľu večer Rúhání povedal, že dohoda uznáva právo Iránu na program obohacovania uránu a zruší zahraničné sankcie.
Prečítajte si tiež:
Irán a svetové mocnosti dosiahli historickú dohodu
Konštruktívna interakcia Rokovania medzi Iránom a šesticou veľmocí - USA, Ruskom, Čínou, Britániou, Francúzskom a Nemeckom - podľa neho fungovali, pretože účastníci si namiesto konfrontácie zvolili "konštruktívnu interakciu", informovala agentúra AP.
Rúhání súčasne dohodu vyzdvihol ako novú "tretiu cestu" pre iránsku zahraničnú politiku, keď odmietol kritiku domácich stúpencov tvrdej línie, podľa ktorých kapituloval pred Západom.
"Predstava, že máme len dve možnosti (vo vzťahu) so svetom, buď sa mu podvoliť, alebo ho poraziť, je nelogická: existuje aj tretia cesta konštruktívnej spolupráce so svetom v rámci národných záujmov," citovala iránskeho lídra agentúra Reuters.
Iran's reformists hope regime will temper its harshness http://t.co/ltNuPevb7I pic.twitter.com/WDdHaxbnws
— The Telegraph (@Telegraph) 3. Srpen 2015 Nákup pestrého sortimentu Irán trpel dlhé roky medzinárodnými sankciami. Po ich skončení dúfajú nielen nemeckí podnikatelia, že z Teheránu prídu hodnotné objednávky.
Informoval o tom vo vysielaní a na internetovej stránke nemecký spravodajský kanál n-tv. Iránska vláda totiž zverejnila plány na veľké nákupy pestrého sortimentu.
Airbus a Boeing by mali dostať objednávky na stovky civilných dopravných lietadiel.
"Krajina potrebuje ročne doplniť svoj letecký park o 80 až 90 lietadiel", povedal podľa iránskej tlače vysoký činiteľ úradu pre civilnú leteckú dopravu Mohamed Chodakarami.
Teraz má Irán 140 dopravných lietadiel, ktorých priemerný vek je takmer 20 rokov. V prvom období po skončení embarga sa hovorí o nákupe okolo 300 strojov.
Chodakarami povedal, že sa objednávky na nové lietadlá Airbusu a Boeingu bude rozdeľovať na polovicu. Celkové náklady na obnovu iránskej dopravnej flotily by mali dosiahnuť 18,2 miliardy eur.
Nemecko ako prvé z veľkých krajín vyslalo do Teheránu delegáciu významných predstaviteľov politiky a hospodárstva.
Viedol ju vicekancelár, minister hospodárstva a energetiky Sigmar Gabriel. V Berlíne sa ráta s tým, že hodnota vzájomnej obchodnej výmeny, ktorá bola vlani 2,39 miliardy eur, o štyri roky dosiahne viac ako 10 miliárd eur.
Nemecko bolo pre Irán dlhodobo najdôležitejším dodávateľom tovaru. Z pozície ho v roku 2007 vytlačila Čína.