KÁBUL, BRATISLAVA. Ešte pred niekoľkými rokmi to bol pre západné štáty jeden z najväčších strašiakov a nič iné, ako jeho porážka neprichádzala do úvahy. Taliban sa však ubránil a dnes s ním chce vláda v Afganistane rokovať. Po smrti dlhoročného lídra hnutia Talibanu Muláa Umara však v ňom hrozí rozkol.
Pre Afganistan, ale aj Západ je to zlá správa. Z rozkolu v Talibane môže totiž najviac profitovať Islamský štát. Oveľa brutálnejšia, obávanejšia aj silnejšia islamistická skupina.
Nový nástupca
Mulá Umar vládol Talibanu až do svojej smrti v roku 2013. Posledné roky strávil v úkryte a stále sa presne nevie, ako zahynul. Jeho smrť oficiálne potvrdili len minulý týždeň. Nového vodcu Talibanu Mansúra však zvolila len malá skupina najvyšších predstaviteľov a v hnutí nemá jednoznačnú podporu. Navyše je údajne radikálnejší, ako bol mŕtvy Umar.
Niečo naznačil aj vo svojom prvom oficiálnom príhovore po zvolení. „Budeme pokračovať v našom džiháde až kým nevytvoríme (v Afganistane) islamský režim,“ hovorí na zvukovej nahrávke, ktorú hnutie zverejnilo cez víkend.
„Nepriateľ sa prostredníctvom mierových rokovaní snaží len šíriť propagandu a oslabiť náš džihád.“
A čo by prípadný rozpad Talibanu mohol spôsobiť?
Podľa analytičky Washington Post Pamely Constablovej nič, čo by si mali západné krajiny v súčasnosti želať.