BERLÍN. Vďaka postoju nemeckej kancelárky Angely Merkelovej k riešeniu dlhovej krízy v Grécku by nemeckí kresťanskí demokrati mohli mať reálnu šancu získať absolútnu väčšinu v Spolkovom sneme, ak by sa parlamentné voľby v Nemecku konali na budúci týždeň.
Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý zverejnili v nedeľu v Berlíne.
Prečítajte si tiež:
Merkelová sa chce opäť uchádzať o úrad kancelárky, píše Spiegel
Svoj zámer oznámi v roku 2016 Výsledky sa objavili deň po tom, ako nemecký spravodajský magazín Spiegel v sobotu informoval, že Merkelová má v pláne uchádzať sa opäť o úrad nemeckej kancelárky, ktorý by v prípade úspechu kresťanských demokratov v parlamentných voľbách v roku 2017 zastávala štvrté funkčné obdobie.
Hovorkyňa Merkelovej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) odmietla správu magazínu komentovať. Samotná kancelárka, ktorá 17. júla oslávila 61. narodeniny, je momentálne na dovolenke v Alpách.
Spiegel vo svojej správe uviedol, že Merkelová mala stretnutie s vedením CDU, na ktorom sa diskutovalo o volebnej stratégii strany.
Podľa magazínu Merkelová svoj zámer oficiálne oznámi začiatkom roku 2016. K možnosti, že by sa uchádzala o funkciu spolkovej kancelárky, sa Merkelová doteraz verejne nevyjadrovala.
Germany's Merkel has chance of absolute majority, poll shows http://t.co/xH7C50fOvH
— Reuters Top News (@Reuters) 2. Srpen 2015 Nezvyčajne obľúbená kancelárka Merkelová, ktorá je kancelárkou od roku 2005 a Nemecko - najsilnejšiu ekonomiku v Európe - v roku 2008 previedla cez finančnú krízu a aktívne hľadá aj riešenie problémov v eurozóne, patrí dlhodobo medzi najobľúbenejších politikov v Nemecku, čo je v prípade kancelára nezvyčajné.
Podľa prieskumu, ktorý pre nedeľník Bild am Sonntag urobil inštitút Emnid, by Merkelovej CDU a jej sesterská CSU získali 43 percent hlasov, čo je absolútna väčšina.
Prieskum, na ktorom sa zúčastnilo 1860 ľudí, ukázal, že CDU/CSU prvýkrát od júna 2005 dosiahli takú podporu voličov ako dohromady všetky ostatné strany, ktoré by prekročili päťpercentnú hranicu nevyhnutnú na vstup do parlamentu.
Na základe toho by Merkelová mohla vládnuť bez kompromisov v otázkach, ako je dôchodková reforma či minimálna mzda.
Počas vlády koalície CDU so sociálnymi demokratmi Merkelová musela pristúpiť na viacero kompromisov.