LIMA. Peruánske bezpečnostné zložky oslobodili 54 dospelých a detí, väčšinou z indiánskeho kmeňa Ašaninka, ktorých roky v odľahlej časti džungle zadržiavali povstalci z maoistickej organizácie Svetlý chodník.
Šéf peruánskej protiteroristickej jednotky, generál José Baella, v sobotu uviedol, že niektorí z dospelých sa stali obeťou únosu pred 20 či dokonca 30 rokmi.
Únosy sa odohrali v meste Puerto Ocopa a ďalších blízkych mestách v čase, keď povstalecké hnutie bolo ešte silné.
Baella spresnil, že úlohou unesených žien bolo "rodiť deti", ktoré potom absolvovali výcvik a stali sa detskými vojakmi, venovať sa poľným prácam a pestovať plodiny pre povstalecké jednotky.
Najstaršie z 34 detí malo v čase únosu 14 rokov.
One story finishes another starts. Hope the kidnap victims receive appropriate support to start a new life #Peru http://t.co/KvMnoOChUt
— Victor Riega (@VictorRiega) July 30, 2015 Pomohli dvaja dezertéri Skupinu unesených osôb zachránila jednotka osobitného určenia, v ktorej boli okrem vojakov aj policajti. Do misie boli zapojené aj vrtuľníky.
Oslobodení sa už podrobili lekárskym vyšetreniam, výsluchu príslušníkmi jednotky na boj s drogami a stretli sa aj so svojimi rodinami, s ktorými sa nevideli desiatky rokov.
Žiadna z oslobodených osôb zatiaľ nepredstúpila pred médiá.
Unesení žili v rôznych táboroch hlboko v džungli na mieste zvanom Sector Cinco v provincii Pangoa, spresnil Baella.
Uviedol, že políciu na ich stopu priviedli dvaja dezertéri zo Svetlého chodníka, ktorí v táboroch vyrástli.
Organizáciu ešte viac oslabili Baella vyhlásil, že posledná policajná a armádna operácia ešte viac oslabila Svetlý chodník, ktorého hlavným zdrojom financovania je teraz pašovanie kokaínu.
K úpadku hnutia došlo po zatknutí jeho zakladateľa a ideového vodcu Abimaela Guzmána.
Analytici odhadujú, že Svetlý chodník už nemá viac ako 200 bojovníkov - väčšina bývalých príslušníkov sa totiž maoistickej ideológie vzdala a venuje sa lukratívnemu obchodovaniu s drogami, najmä s kokaínom.
Poslednou baštou hnutia je región Apurímac, ktorý je aj hlavným producentom kokaínu v Peru.
Svetlý chodník začal svoj boj proti peruánskej vláde v 80. rokoch 20. storočia. Konflikt si vyžiadal viac ako 70-tisíc obetí.