Sofia 12. júla (TASR) - Bývalý bulharský cár Simeon II., ktorý sa dnes rozhodol prijať ponuku zostaviť novú vládu, je prvým príslušníkom východoeurópskych panovníckych domov, vracajúcim sa po páde komunizmu k moci. Cár, ktorý sa nikdy oficiálne nevzdal trónu, bude ako predseda vlády prisahať na "ústavu a zákony Bulharskej republiky".
Simeon z rodu Sasko-Kobursko-Gothajského sa narodil v roku 1937. V deň, keď prišiel na svet, zlepšili všetkým školákom v krajine známky o jeden stupeň a amnestovali 4000 väzňov. Cársku korunu zdedil po svojom otcovi Borisovi III. vo veku šiestich rokov, no už v roku 1946, po nástupe komunistov k moci a vzniku republiky musel odísť s matkou a sestrou do exilu.
Do rodnej krajiny sa vrátil v roku 1996 po 50-ročnom vyhnanstve. Návrat bývalého panovníka sprevádzalo nadšenie národa, sužovaného vážnou hospodárskou krízou. Simeon, ktorému v roku 1998 vrátili obrovský majetok skonfiškovaný cárskej rodine komunistami, sa rozhodol vstúpiť do politiky a po odmietnutí jeho kandidatúry na post prezidenta ústavným súdom, založil dva mesiace pred parlamentnými voľbami vlastnú politickú stranu. Národné hnutie za Simeona II. získalo po voľbách v parlamente takmer absolútnu väčšinu.
Bulhari veria, že podnikateľské úspechy Simeona II. a jeho úzke kontakty s európskymi a arabskými panovníckymi dynastiami pomôžu zlepšiť ekonomickú situáciu v krajine, a jeho osobnosť vnesie do politiky morálku. Tento 64-ročný rusovlasý muž, hovoriaci archaickou bulharčinou spred polstoročia, sa vďaka svojej tolerancii, kultivovanosti a výzvam na národnú jednotu stal najpopulárnejšou osobnosťou v krajine.
Na druhej strane jeho sľuby o rýchlom zlepšení situácie v Bulharsku označujú politickí oponenti za populistické a nezodpovedné. Opatrní sú aj politickí analytici. "Cár je patriarchom s (politickou) stranou. Rétorikou je skôr charizmatickým než politickým vodcom," konštatoval bulharský politológ Ivan Krastev. Osobnosť Simeona má podľa neho dve stránky: je zároveň rešpekt vzbudzujúcim cárom, ale aj nostalgickou spomienkou na malého chlapca, ktorý musel ujsť do exilu.
Simeon II., ktorého prezident Peter Stojanov oficiálne poverí zostavením vlády v nedeľu, bude mať na vytvorenie koalície sedem dní. Okrem cárovho hnutia sa do vlády vôbec po prvý raz dostane aj strana bulharských Turkov Hnutie za práva a slobody.
Keď parlament na mimoriadnom zasadnutí 24. júla vládu schváli, nastane nezvyklá situácia: pravnuk posledného francúzskeho kráľa Ľudovíta-Filipa, príbuzný britskej kráľovnej Alžbety II. a panovníka Belgicka Alberta II., ale hlavne bulharský cár, ktorý sa nikdy nevzdal trónu, bude prisahať vernosť Bulharskej republike.