Washington 12. júla (TASR) - Administratíva amerického prezidenta Georgea W. Busha dnes načrtla detaily agresívneho programu protiraketovej obrany a naznačila, že už v priebehu niekoľkých mesiacov pri jeho realizácii poruší svoje záväzky vyplývajúce z kľúčovej zmluvy o protiraketovej obrane (ABM) z roku 1972.
Námestník amerického ministra obrany Paul Wolfowitz konštatoval, že pri uskutočňovaní svojich plánov sa americká vláda pravdepodobne dostane do rozporu s ABM už "o niekoľko mesiacov, a nie niekoľko rokov". Wolfowitz však verí, že ešte predtým sa podarí dosiahnuť dohodu s Ruskom, aby sa Washington mohol vyhnúť porušeniu zmluvy a zároveň "prekročiť jej hranice".
Generálplukovník Ronald Kadish, predstaviteľ Pentagónu pre oblasť protiraketovej obrany, ďalej informoval, že nové testovacie raketové zariadenia, ktoré vláda plánuje vybudovať, budú využívať radary na leteckej základni Beale a Cobra Dane na ostrove Shemya. USA budú využívať aj odpaľovacie zariadenie Kodiak na Aljaške.
Raketové skúšky sa budú vykonávať aj na piatich odpaľovacích rampách vo Fort Greely na Aljaške.
Na najnovší vývoj v kontroverznej otázke protiraketovej obrany medzitým reagoval bývalý ruský minister obrany Igor Sergejev, podľa ktorého sa už Washington prakticky rozhodol porušiť ABM a ponúka konzultáciu svojim spojencom a Moskve iba ako "dymovú clonu".
"Rusko, ako aj mnohé ďalšie krajiny, verí, že jednostranné odstúpenie Spojených štátov od zmluvy ABM povedie k zničeniu strategickej stability, k novej špirále pretekov v zbrojení, hlavne vo vesmíre, a vyvíjaniu prostriedkov na prekonanie systému národnej protiraketovej obrany," povedal v tejto súvislosti šéf ruskej Rady bezpečnosti Vladimir Rušajlo.
Dohodu z roku 1972 považujú USA za "pozostatok" studenej vojny medzi niekdajším Západom a Východom. Moskva však tento dokument naďalej pokladá za dôležitý z hľadiska strategickej bezpečnosti Ruskej federácie.