Jeruzalem 26. januára (TASR) - Dva dni pred izraelskými parlamentnými voľbami je viac než isté, že súčasný premiér Ariel Šaron si udrží doterajšiu pozíciu vo vláde. Nová koalícia však podľa pozorovateľov bude veľmi krehká.
Podľa izraelského inštitútu Teleskener, ktorý porovnal výsledky piatich najnovších prieskumov verejnej mienky, Šaronov Likud má šancu získať 32 poslaneckých kresiel v Knesete. Druhou najsilnejšou stranou by sa po voľbách mohla stať ľavicová Strana práce s 19 poslancami a tesne za ňou by sa umiestnila centristická strana Zmena (Šinui) so 16 poslancami.
Analýzy ukazujú, že vládnu koalíciu by mohol Likud opäť vytvoriť s náboženskými a extrémne pravicovými stranami, čím by si v 120-miestnom parlamente zabezpečil 64 alebo 65 kresiel. Blok ľavicových strán by mohol počítať s 37 alebo 38 poslancami. Aj je keď počet nerozhodnutých voličov pomerne vysoký - 18 percent - pozorovatelia sa domnievajú, že účasť na voľbách bude vysoká a odchýlky od súčasných odhadov len malé.
Zdroje zo Šaronovho Likudu pod podmienkou anonymity uviedli pre izraelský denník Haarec, že šéf strany je znepokojený predvolebnými odhadmi, ktoré naznačujú, že vládna koalícia nebude dosť pevná. "Po technickej stránke zvíťazíme, problémom však bude pretransformovať to na víťazstvo na pôde parlamentu," uviedol zdroj.
Na verejnosti Šaron hovorí o odhodlaní vytvoriť vládu národnej jednoty spolu so Stranou práce a Zmenou, aby tak minimalizoval možné vydieranie zo strany extrémnej pravice. Rozpad vlády národnej jednoty však bol na jeseň príčinou vyhlásenia nových parlamentných volieb.
Vláda, v ktorej by figurovali všetky tri najsilnejšie izraelské politické zoskupenia, by pravdepodobne pomohla židovskému štátu získať dobrý imidž v očiach svetového spoločenstva i USA. Sám Šaron však neverejne priznáva, že hoci je pripravený robiť "bolestné ústupky" v súvislosti so vznikom samostatného palestínskeho štátu, veľmi ťažko sa mu podarí získať umierneného vodcu Strany práce Amrama Micnu pre spoluprácu s Likudom. Micna sa už niekoľkokrát nechal počuť, že nie je proti "vláde národnej jednoty, ale proti vláde, ktorú by viedol Šaron".
Rokovania so šéfom strany Zmena Tommym Lapidom tiež nebudú ľahké, pretože strana dôrazne odmieta byť vo vláde po boku ortodoxných židovských strán, s ktorými Šaron pri vytváraní vlády počíta.
4 alz pel