Demonštranti žiadajúci vypísanie volieb zaplnili úseky diaľnice na podporu 55-dňového štrajku, ktorého cieľom je odstúpenie ľavicového lídra.
Na 24-hodinovom proteste proti rozhodnutiu najvyššieho súdu, ktorý pozastavil referendum plánované opozíciou na 2. februára, sa zišli politici i zabávajúci sa ľudia a hlasná hudba sa miešala s politickými sloganmi.
Opoziční vodcovia uviedli, že termín referenda po neúspechu na súde využijú na zbieranie podpisov za zmenu ústavy, ktorá by ukončila vládu populistického prezidenta.
Štrajk vedený manažérmi štátnej ropnej spoločnosti PDVSA prudko znížil produkciu strategickej suroviny vo Venezuele a vyhnal jej svetové ceny. Do úsilia o riešenie situácie v krajine, ktorá je jej piatym najväčším vývozcom ropy na svete, sa zapojilo aj medzinárodné spoločenstvo.
Každodenné protesty, vážne nedostatky paliva a ohnivá politická rétorika z oboch strán vystupňovali napätie. Od začiatku štrajku 2. decembra prišlo pri zrážkach a streľbe o život najmenej sedem ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia.
Dva dni pred sobotňajším zhromaždením sa stovky tisícov stúpencov Cháveza zišli v centre Caracas na ukážke sily bývalého výsadkára, ktorý v roku 1998 vyhral voľby s prísľubmi zmiernenia chudoby.
Výbojný venezuelský prezident odmieta ustúpiť protivníkom, ktorých označuje za bohatú elitu snažiacu sa zvrhnúť ho zničením ropného odvetvia. Jeho kritici tvrdia, že Chávez vládol ako skorumpovaný a neschopný diktátor, a chcú pokračovať v štrajku, pokým nerezignuje alebo nebude súhlasiť s novými voľbami.