MAIDIGURI. Mnohonárodné jednotky bojujúce proti nigérijskej militantnej skupine Boko Haram v západnej Afrike budú schopné prenasledovať miliantov i cez hranice, povedal hovorca nigérijského prezidentského úradu Garba Shehu, ktorého v stredu citoval server BBC.
Dôvera medzi národnými jednotkami sa nastolila po májovom zvolení nigérijského prezidenta Muhammada Buhariho, povedal hovorca krátko pred návštevou Buhariho v Kamerune.
Snažia sa urovnať spory
Posilnené ozbrojené zložky v sile 8700 mužov z Kamerunu, Čadu, Nigeru a Nigérie budú operačne plne pripravené nasledujúci mesiac.
Vzťahy medzi Nigériou a Kamerunom boli v dôsledku územných sporov dlhodobo ohrozené, predovšetkým išlo o konflikt o polostrov Bakassi. Túto oblasť bohatú na ropu medzinárodný súd nakoniec pridelil Kamerunu.
Podľa analytika BBC Naziru Mikailu sa prezident Buhari stretnutím s kamerunským partnerom Paulom Biyaom snaží o urovnanie týchto diplomatických sporov práve v čase, keď obe krajiny musia zvládnuť nového nepriateľa ohrozujúceho ich územnú celistvosť.
Väčšinu území oslobodili
V utorok Kamerun oznámil, že do boja s Boko Haram nasadí ďalších 2000 vojakov v oblasti hranice s Nigériou.
S pomocou Čadu a Nigeru sa nigérijskej armáde začiatkom roka podarilo oslobodiť väčšinu území na severovýchode krajiny, ktoré obsadili islamistickí militanti.
Napriek tomu, že povstalci prišli o svoje tábory, ich aktivity aj po nástupe Buhariho do funkcie pokračujú, eskalovali najmä samovražedné útoky.
Militanti z organizácie Boko Haram bojujú už od roku 2009 za vytvorenie prísne islamského štátu na severe Nigérie. V mene toho pripravili o život už vyše 17-tisíc ľudí a ďalšie stovky, vrátane dievčat a žien, uniesli.