Po desaťročiach života v exile sa tak môžu potomkovia vyhosteného juhoslovanského kráľa Petra II. vrátiť do vlasti a žiť v rezidenciách, ktoré im právom patria.
Podľa vyhlásenia vlády v Belehrade, ktoré priniesla štátna juhoslovanská agentúra Tanjug, boli dnešným dňom paláce Stari dvor a Beli dvor, nachádzajúce sa na rozľahlom pozemku bohatej belehradskej štvrte Dedinje, odovzdané späť do užívania korunnému princovi Aleksandrovi Karadjordjevičovi a jeho rodine. Rozhodnutie juhoslovanských úradov je súčasťou ich sľubu obnoviť práva kráľovskej rodiny, ktorú na čele s kráľom Petrom II. vykázali z Juhoslávie komunisti, keď sa v krajine po druhej svetovej vojne ujali moci.
Karadjordjevičovci, ktorí od 40. rokov mali zákaz vstupu na územie Juhoslávie, dostali začiatkom tohto roku juhoslovanské pasy a Belehrad zároveň vytvoril návrh zákona o vrátení ich majetku. Nástupom komunistickej diktatúry Karadjordjevičovci stratili juhoslovanské štátne občianstvo, všetok ich majetok bol skonfiškovaný štátom a na všetkých členov kráľovskej rodiny bol vydaný zákaz vstupu do krajiny. Bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič začiatkom 90. rokov zákaz čiastočne zrušil a monarchom dovolil prísť do Juhoslávie. Odmietol im však obnoviť občianstvo aj vrátiť majetok.
Zrušenie zákazu vtedy využil len jeden Karadjordjevič - princ Tomislav, ktorý sa do Juhoslávie natrvalo vrátil a usadil sa v strednom Srbsku. Korunný princ Aleksander navštívil Belehrad v roku 1991, čo bola vôbec jeho prvá návšteva vlasti od roku 1945. Dnes Aleksander navštívil rodinnú hrobku pri meste Topola, kde si pripomenul minuloročné úmrtie princa Tomislava.
Karadjordjevičovci sú pôvodom srbskou dynastiou, ktorej vláda sa rozmohla po prvej svetovej vojne, keď vznikla Juhoslávia. V roku 1941 monarchovia krajinu opustili, aby unikli pred nacistickým terorom, no po zrušení monarchie komunistami sa už nemohli vrátiť späť. Kráľovská rodina na čele s kráľom Petrom II. sa usadila vo Veľkej Británii, kde žila od druhej svetovej vojny až dodnes. Korunný princ Aleksander, dedič zrušeného kráľovského trónu, ktorý sa narodil už v britskom exile, dnes žije a pracuje v Londýne ako podnikateľ. Z politického hľadiska bol neúnavným Miloševičovým oponentom a svoju podporu prejavil novému prezidentovi krajiny Vojislavovi Koštunicovi. Ostatní členovia kráľovskej rodiny za posledných desať rokov navštívili Juhosláviu pri viacerých príležitostiach, aby vyjadrili podporu demokratickým silám a poskytli chudobnej krajine humanitárnu pomoc.
Počas svojho úradovania v kresle juhoslovanského prezidenta S. Miloševič využíval Beli dvor (Biely palác) na prijímanie zahraničných predstaviteľov.