Soul 25. januára (TASR) - Severná Kórea dôveruje len mierovej zmluve s USA a neuspokojí sa s obyčajným vyhlásením o neútočení, aby sa ukončila kríza okolo severokórejského zbrojného jadrového programu. Informovala o tom dnes oficiálna severokórejská agentúra KCNA.
USA vyhlásili, že poskytnú písomné záruky Pchjongjangu, ak by to vyriešilo situáciu, ktorá vznikla, keď v októbri podľa Washingtonu Pchjongjang priznal tajný vývoj jadrových zbraní. Američania však odmietajú podpísať mierovú zmluvu, ktorú by ratifikoval Kongres.
Spojené štáty už odstúpili od viacerých medzinárodných zmlúv, jediná záruka neútočenia preto spočíva v zmluve, ratifikovanej Kongresom, uviedla severokórejská agentúra.
Po októbrovom priznaní koncom minulého roka Pchjongjang vyhostil inšpektorov OSN z jadrových zariadení schopných vyrábať materiál pre nukleárne zbrane a neskôr odstúpil od globálnej zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT). USA sa spolu so spojencami v oblasti, ako aj Ruskom usilujú diplomaciou presvedčiť Pchjongjang, aby ustúpil od snáh vyvíjať jadrové zbrane. Severná Kórea chce krízu riešiť rokovaniami výlučne so Spojenými štátmi.
Americký minister zahraničných vecí Colin Powell dnes vyjadril presvedčenie, že USA sa napokon stretnú za rokovacím stolom so Severnou Kóreou, ak uznajú, že na to nastali vhodné okolnosti. Washington je ochotný rokovať iba o tom, ako Pchjongjang demontuje elektráreň na obohacovanie uránu a pozve späť zbrojných inšpektorov OSN.