Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom.
TRIPOLIS, BRATISLAVA. Krajina, ktorá nemá skutočnú vládu, sa vyrovnáva so svojou krvavou minulosťou. Výsledkom procesu je trest smrti pre ôsmich prominentov režimu zavraždeného líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího.
Je medzi nimi i syn Sajf Islám, predpokladaný nástupca diktátora, či šéf jeho obávanej tajnej služby Abdalláh Sanússí.
Pod dohľadom milície Proces sa začal ešte minulý rok v apríli. Medzinárodné uznávaná vláda medzitým stratila kontrolu nad Tripolisom a súd tak vyriekol rozsudok pod „dohľadom“ milícií Líbyjský úsvit.
Jeho legitímnosť obžalovaní spochybňovali už na začiatku, no teraz dostali argument navyše. „Tento súd v skutočnosti riadia milície,“ hovorí pre Guardian Kaddáfího právnik John Jones, ktorému mu určil Medzinárodný trestný súd. Ten súhlasil, že diktátorovho syna nebudú súdiť v Haagu ale v Tripolise.
Ten sa však zatiaľ o svoj život báť nemusí. Po revolúcii v roku 2011 ho pri snahe o útek chytili milície v meste Zintan a tie ho odvtedy zadržiavajú.
Odmietli ho vydať do Tripolisu a tento postoj zrejme nezmenia. V krajine nie je centrálna autorita, ktorá by ich k tomu mohla prinútiť.
Nelegálne svedectvá Sajfa Isláma obviňujú, že počas revolúcie najímal proti opozícii zahraničných žoldnierov, koordinoval letecké útoky proti civilistom aj streľbu proti demonštrantom. Okrem toho ho usvedčili aj z vraždy a znásilnenia.
Jones tvrdí, že súd je zmanipulovaný a všetky svedectvá získali od svedkov, ktorých predtým mučili. „Aj samotné líbyjské ministerstvo vnútra to označilo za nelegálne,“ dodáva.
Kým Kaddáfí zatiaľ trestu uniká, Sanússího zadržiavajú priamo v Tripolise.
Francúzi ho odsúdili už v roku 1999 za zodpovednosť za bombový útok na francúzske lietadlo v Nigeri, pri ktorom zomrelo 170 ľudí. V Líbyi je známy najmä pre masaker vo väznici Abú Salim z roku 1996, kde jeho jednotky zabili 1200 ľudí.
Autor: Mat