Washington 25. januára (TASR) - Americkí pohotovostní pracovníci v USA sa začali v piatok očkovať proti kiahňam v rámci pokusu o ochranu najdôležitejších osôb v prípade biologických útokov.
Viac ako desať zdravotníkov zo štátu Connecticut sa stalo prvými americkými civilistami, ktorí dostali vakcínu po tom, čo prezident George W. Bush oznámil, že sa začína masový očkovací program.
Piatkové očkovanie je druhou fázou programu, ktorý sa začal najprv v armáde. Lekári vo vojenskej nemocnici vo Washingtone dostali očkovanie ako prví, hneď po nich sa dal zaočkovať Bush a vojaci pôsobiaci v rizikových oblastiach na celom svete, napr. na Blízkom východe či v juhovýchodnej Ázii.
Proti kiahňam zaočkujú asi 500.000 vojakov a rovnaký počet zdravotníkov. Následne aj radovým Američanom ponúknu možnosť vakcinácie proti chorobe, ktorú oficiálne vyhubili pred vyše dvoma desaťročiami a pri živote je udržiavaná len v laboratórnych kultúrach.
Americké spravodajské služby vyjadrili obavy, že štyri štáty vrátane Iraku vlastnia živý vírus, ktorý by mohol byť smrteľný pre milióny ľudí a teroristi by k nemu mohli získať prístup.
Niektoré americké štáty už odmietli očkovať svojich lekárov, zdravotné sestry, požiarnikov a záchranárov. Ako dôvod uviedli vedľajšie účinky vakcíny a zlyhanie plánov štátneho zdravotníctva na pokrytie nákladov za liečbu.
Podľa odhadov 1000 ľudí z milióna môžu mať po očkovaní proti kiahňam zdravotné problémy. Pätnásti z nich môžu mať dlhodobé ťažkosti a jeden či dvaja smrteľné následky.