Belehrad 12. júla (TASR) - Juhoslovanský zväzový parlament sa dnes zišiel v Belehrade, aby hlasoval o vyhlásení prívržencov bývalého prezidenta krajiny Slobodana Miloševiča, ktorí tvrdia, že vydanie ich bývalej hlavy štátu Medzinárodnému súdnemu tribunálu OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) do Haagu bolo nelegálne.
Hodinu po začiatku však zasadanie museli odročiť, pretože poslanci sa nevedeli dohodnúť na tom, či by ich diskusiu o tejto pálčivej otázke mala vysielať aj televízia. Podľa tlačovej agentúry Beta by sa juhoslovanský parlament mal opäť zísť na budúci týždeň.
Na dnešnom zasadaní sa zúčastnila aj Miloševičova manželka Mira Markovičová.
Podnetom pre dnešné zasadanie bola deklarácia Miloševičovej Socialistickej strany Srbska (SPS), v ktorej SPS požaduje, aby parlament odsúdil nedávne odovzdanie ich lídra tribunálu v Haagu a začal legislatívne konanie proti jednému z kľúčových predstaviteľov novej reformnej vlády srbskému premiérovi Zoranovi Djindjičovi.
Poslanci SPS predložili "deklaráciu o ochrane ústavného poriadku," v ktorej obvinili Djindjiča z porušenia ústavy, keďže srbský premiér stál na čele úsilia o vydanie exprezidenta do Haagu. V deklarácii sa zároveň uvádza, že vydanie Miloševiča bolo proti záujmom Juhoslávie a predstavuje porušenie základných ľudských práv. SPS v tejto v súvislosti požaduje, aby sa proti Djindjičovi začalo právne konanie.
Požadované opatrenia však môže parlament prijať, len ak návrh opozície podporia aj zákonodarci z Čiernej Hory, pretože socialisti ani ich spriaznení radikáli na presadenie návrhu nemajú dostatok hlasov.
Čiernohorskí politici s vydaním Miloševiča do Haagu nesúhlasili a odišli zo zväzového kabinetu. Ich demisia viedla k pádu celej reformnej vlády v JZR. Aj napriek tomu je však nepravdepodobné, že by podporili akékoľvek vyhlásenie v prospech Miloševiča, pretože to by len prehĺbilo vládnu krízu a podkopalo rokovania o zložení nového kabinetu.
Djindjič i ďalší srbskí predstavitelia varovali, že ak budú partneri z Čiernej Hory hlasovať za deklaráciu SPS, mohlo by to viesť k zrúteniu celej federálnej administratívy a rozpadu krajiny.