Čína nemusí mať dostatok pracujúcej populácie, trend ohrozuje politika jedného dieťaťa.
PEKING, BRATISLAVA. Feng Jianmeiová, 23- ročná žena z provincie Shanxi, nedokázala zaplatiť pokutu 5670 eur a úrady ju prinútili ísť na potrat v siedmom mesiaci tehotenstva. Fotky, na ktorých leží so svojím mŕtvym bábätkom obleteli svet čínskych sociálnych médií a rozpútali hnev verejnosti.
Prísne pravidlá politiky jedného dieťaťa však okrem toho vytvorili demografickú “časovanú bombu”.
Liang Zhontang zo Šangajskej akadémie sociálnych vied si myslí, že politika jedného dieťaťa mala byť ukončená už dávno. “Jadro problému nespočíva v tom, či môžete mať jedno alebo dve deti. Je hlavne o slobode rozmnožovania sa. Je to základné ľudské právo. Vláda v minulosti túto podstatu veci nevidela,” povedal Zhontang pre denník Guardian.
“Nový zákon, ktorý by umožnil všetkým čínskym párom mať dve deti, by mal byť schválený koncom roka, ak všetko pôjde podľa plánov,” uviedol zdroj z vlády pre China Business News.
440 miliónov dôchodcov
Legislatívu jedného dieťaťa prijali v roku 1980 na zvrátenie neustáleho sa zvyšujúceho počtu obyvateľstva. Vláda si pripisuje úspech za zníženie pôrodov o 400 miliónov. Rátajú sa do nich však aj neskoré a vynútené potraty, zabíjanie novorodencov, či preferencia novorodenca mužského pohlavia a selektívny potrat ženských plodov.
Problémy však nenastali iba v rodovej nerovnosti, kde si milióny mužov nikdy nenájdu partnerku, ale aj v demografickej.
Počet pracujúcich ľudí klesol už minulý rok o 3,7 milióna, v budúcich rokoch navyše pribudne ľudí po šesťdesiatke. Už teraz tvoria až 15,5 percenta obyvateľstva.
“Ak sa tento trend neotočí, ekonomická budúcnosť Číny bude ponurá,“ uviedol Yi Fuxian, demograf a kritik politiky jedného dieťaťa pre Guardian. Tak to vidí aj Čínska akadémia sociálnych vied, ktorá minulý rok varovala pred tzv. kruhom nízkej plodnosti.
Dve deti nie pre každého
Centrálna vláda v roku 2013 urobila ústretový krok voči niektorým skupinám obyvateľstva. Príslušníci minoritných etník, dedinčania s prvorodenou dcérou a páry, kde aspoň jeden z rodičov bol jedináčik mohli mať druhé dieťa. Vzhľadom na to, že tieto miernejšie pravidlá prišli po 33 rokoch, milióny ľudí bolo oprávnených mať druhé dieťa.
Po dvoch rokoch sa zdá, že buď túto možnosť nevyužili alebo jednoducho ani toto opatrenie nebolo dostatočné na zvrátenie kritického klesajúceho trendu.
“Zmena je nevyhnutná,” povedala Yi, ktorej kniha Veľká krajina a prázdne hniezdo kritizuje politiku plánovania rodiny v Číne. “Selektívna politika dvoch detí neuspela. Zavrhnutie politiky jedného dieťaťa je jediným riešením čínskej populačnej krízy,” povedala pre Guardian.
Ľudia potrebujú viac ako povolenie
Liang Zhongtang si myslí, že aj keď dôjde k celoplošnej zmene politiky, súčasný trend to zvrátiť nedokáže. “V súčasnosti mnoho ľudí nechce mať viac detí, dokonca aj vtedy, ak by k tomu boli povzbudzovaní. V konečnom dôsledku tak toto rozhodnutie nebude mať taký veľký dopad ako sa očakáva.”
Pre čínskych rodičov je dôležité vytvoriť svojim potomkom dobré ekonomické zázemie. Obávajú sa, že by to nedokázali zabezpečiť pre dve deti. Pramení to aj z toho, že mnohí z nich sú jedináčikovia a financie rodičov boli vždy sústredené iba na nich.
Vznikla obava, aby vláda nenútila páry k druhému dieťaťu. Samotné čínske noviny navrhujú prevrátiť stranu a začať politiku dvoch detí podporovať aj finančnými prostriedkami.
Nie je to iba o zmene zákona. "Vyžaduje si to vypracovanie stratégií, regulácií, formalít a možností, aby ju podporili a to bude vyžadovať istý čas,” povedal Lu Jiehua, profesor demografie z Pekinskej univerzity.
Peking ale správy o tom, že nový zákon by mal prísť do platnosti koncom tohto roka odmieta.
“Nestanovili sme žiadne časové rozpätie v ktorom by sme párom povolili mať druhé dieťa,” uviedla komisia národného zdravia a plánovania rodiny pre China Daily.