ISTANBUL. Tri turecké stíhacie lietadlá typu F-16 podnikli v piatok nálety, ktorých terčom boli pozície extrémistickej organizácie Islamský štát v Sýrii.
Informovala o tom turecká štátna televízia TRT.
Podľa denníka Hürriyet turecké stíhačky útočili z tureckého územia a nevstupovali do vzdušného priestoru Sýrie.
Náletom tureckých stíhačiek predchádzala ozbrojená potýčka v sýrsko-tureckom pohraničí - na území tureckej provincie Kilis, pri ktorej prišiel o život jeden turecký vojak.
V odvetnom útoku turecké jednotky usmrtili jedného islamistu. Ako spresnil turecký denník Hürriyet, išlo o prvú prestrelku tureckej armády s islamistami.
V súvislosti s týmto incidentom sa vo štvrtok uskutočnilo krízové zasadnutie vlády, po ktorom úrad premiéra oznámil, že Turecko podnikne všetky nevyhnutné opatrenia na obranu pred útokmi islamistických a kurdských ozbrojencov.
Prečítajte si tiež:
USA podnikli za deň na území Sýrie a Iraku 23 náletov proti islamistom
Pod tlakom USA K náletom došlo deň po tom, ako Turecko oznámilo, že dalo Spojeným štátom súhlas s využívaním vojenskej základne Incirlik pri útokoch na islamistov v Sýrii a Iraku, kde islamisti kontrolujú rozsiahle územia.
Podľa správ tureckých médií bola dohoda o využívaní strategicky významnej základne ležiacej neďaleko juhotureckej Adany, dokončená v noci zo stredy na štvrtok.
Agentúra DPA pripomenula, že Washington vyvíja tlak na Ankaru, aby zohrávala aktívnejšiu rolu v boji proti islamistom vo svojich pohraničných oblastiach so Sýriou.
Turecko doposiaľ nedovoľovalo medzinárodnej koalícii pod vedením USA, bojujúcej proti Islamskému štátu v Sýrii, aby využívala Incirlik na štarty bombardovacích lietadiel. Výnimku majú v tomto smere len americké bezpilotné stroje.
Türkiye'de dev operasyon: Canlı bomba hazırlığındaydı, öldürüldü! http://t.co/QnD4Ykscrg pic.twitter.com/38tC2yzelp
— Hurriyet.com.tr (@Hurriyet) 24. Červenec 2015 Razie voči Kurdom a islamistom Turecká polícia tiež v piatok uskutočnila simultánnu raziu proti islamistickým a kurdským radikálom v krajine, pričom zatkla 251 podozrivých, medzi ktorými je aj 30 cudzincov, napísal na svojej webovej stránke denník Hürriyet.
Úrad tureckého premiéra informoval, že operácia sa uskutočnila v 13 provinciách. O život pri nej prišla jedna podozrivá osoba, uviedol to na svojej stránke denník Hürriyet.
Do policajnej operácie v Istanbule bolo nasadených 5000 policajtov podporovaných zo vzduchu vrtuľníkmi a jednotkami osobitného určenia, ktorí urobili domové prehliadky na 140 miestach, pričom zadržali najmenej 190 ľudí, z toho asi 30 cudzincov.
Počas razie v istanbulskej štvrti Bagcilar prišla v prestrelke s políciou o život aktivistka marxistickej Revolučnej ľudovej osloboditeľskej strany-Frontu.
Agentúra Dogan uviedla, že v západotureckých provinciách Izmir a Bursa bolo zatknutých 16 osôb podozrivých z členstva v zakázanej Strane kurdských pracujúcich (PKK). Dve osoby podozrivé z členstva v PKK zatkli aj v juhotureckej provincii Antalya. Jeden zo zadržaných je mladistvý.
Prečítajte si tiež:
Islamský štát prenikol do Turecka, zabil asi 30 ľudí
Operácie budú pokračovať Turecký premiér Ahmet Davutoglu v piatok vyhlásil, že bezpečnostné operácie neboli jednorazové, ale komplexné a budú pokračovať.
Davutoglu zopakoval, že vláda je odhodlaná bojovať proti všetkým teroristickým skupinám bez výnimky.
Spomenul pritom nielen Islamský štát, Stranu kurdských pracujúcich, ale aj "ďalšie medzinárodné teroristické organizácie".
Vyhlásil, že Turecko je pripravené na "multidimenzionálny boj" proti spomínaným organizáciám v záujme obrany "pokoja a bezpečnosti" v krajine.
Najnovší vývoj v Turecku komentoval aj prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý nálety tureckých stíhačiek na základne Islamského štátu označil za "prvý krok". Súčasne vyhlásil, že akcie tureckých bezpečnostných zložiek proti islamistom, Kurdom a ľavicovým miltantom budú tiež pokračovať.
Pred novinármi v Istanbule Erdogan okrem toho vyhlásil, že militantné skupiny musia zložiť zbrane, v opačnom prípade budú "čeliť dôsledkom".
Agentúra Reuters v tejto súvislosti citovala nemenovaného vysokopostaveného policajného dôstojníka, podľa ktorého "piatkový ranný nálet (na pozície IS v Sýrii) a operácia proti teroristickým skupinám na domácej pôde boli krokmi, prijatými ako preventívne opatrenie v snahe predísť možnému útoku proti Turecku zvnútra či zvonka". "Je to krok od pasívnej k aktívnej obrane," spresnil zdroj.
Búrlivý týždeň Turecko má za sebou búrlivý týždeň, keď sa v pondelok v pohraničnom meste Suruč odohral samovražedný atentát, pri ktorom zahynulo 32 prokurdských aktivistov.
Útočníkom bol pravdepodobne mladý muž, ktorý sa krátko pred útokom vrátil zo Sýrie, kde údajne bojoval v radoch islamistov.
Deň po útoku v Suruči boli v inom meste provincie Šanliurfa nájdené telá dvoch príslušníkov polície s prestrelenými hlavami. K útoku sa prihlásila zakázaná Strana kurdských pracujúcich, ktorá tvrdí, že smrť policajných dôstojníkov bola odvetou za samovražedný bombový útok na zhromaždenie prokurdských mládežníckych aktivistov v meste Suruč pri hraniciach so Sýriou, pri ktorom prišlo o život 32 ľudí a ďalších vyše 100 utrpelo zranenia.