BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Európa niečo podobné zažila pred niekoľkými desaťročiami a mnohí dúfali, že už nikdy ani nič podobné nezažije. Všetko nedávno zmenil až Viktor Orbán.
Maďarský premiér, ktorého západné médiá často označujú za autokrata, rozhodol o vybudovaní 170 kilometrov dlhého plota na hranici so Srbskom. Chce ním bojovať proti ilegálnym migrantom, ktorí sa cez Maďarsko pokúšajú dostať ďalej do Európy. Mimovládne organizácie, aj tie maďarské, tvrdia, že stavba nič nevyrieši. Naopak, vytvorí len nové problémy.
Železná opona nepomôže
To, čo Orbán nazýva plotom, teraz mnohí volajú novou železnou oponou. Nie je to len obyčajný plot. Je vysoký štyri metre a na jeho vrchole sa čnie ostnatý drôt. Pripomína iný plot, aký ešte v roku 1989 Maďari zbúrali na hranici s Rakúskom. Práve táto udalosť neskôr predznamenala pád autokratických komunistických režimov vo východnej a strednej Európe.
Maďarskí ľudskoprávni aktivisti Orbánov krok považujú za populizmus. Tvrdí to aj maďarská pobočka Helsinského výboru, ktorá svoje obavy vláde v Budapešti tlmočila ešte minulý týždeň prostredníctvom otvoreného listu.
„Táto železná opona urobí ilegálnu migráciu oveľa ťažšou,“ uvádza mimovládka v stanovisku, ktorý poskytla denníku SME. „Ale rovnako prispeje k ziskom pašerákov, ktorí budú nútení zvýšiť ceny za prevádzačstvo.“
Pokrytec Orbán?
Helsinský výbor Orbánovi pripomenul aj rozpor medzi jeho staršími vyhláseniami a terajšími činmi. „Maďarsko vždy prijímalo utečencov, v našich dušiach a srdciach sa hlásime k civilizovanej, národnej a kresťanskej strane. Vieme, čo tento záväzok znamená,“ povedal Orbán ešte pred dvoma mesiacmi.
Maďarská vláda budovanie plota zdôvodňuje tým, že prílev utečencov, ktorí sa cez jeho hranice pokúšajú dostať do Schengenu, nezvláda. Tohtoročné oficiálne čísla hovoria až o dvojnásobnom náraste počtu ilegálnych imigrantov, predovšetkým zo Sýrie.
Medzi mimovládnymi organizáciami v Maďarsku sú preto aj také, ktoré Orbána podporujú. Medzi nimi aj Nézőpont Intézet, podľa niektorých blízky vládnemu Fideszu.
Nielen maďarská hranica
„Budovanie plota na hranici so Srbskom je súčasťou stratégie boja proti ilegálnym migrantom. Nezabúdajme, že táto hranica nie je len maďarskou hranicou, ale je to aj schengenská hranica,“ povedal pre SME riaditeľ mimovládky Ágoston Mráz.
„Obrovská väčšina maďarskej spoločnosti podporuje tieto opatrenia a politiku vlády v tejto oblasti. Múr môže byť prisilným nástrojom, ale neexistuje k nemu žiadna alternatíva,“ myslí si analytik.
Mimovládky na čele s Helsinským výborom však nesúhlasia. Ten teraz teraz Orbána vyzýva, aby minimálne z morálnych dôvodov budovanie plota zastavil.
„Vláda nemá žiadny dobrý dôvod na vytváranie novej železnej opony. Upieranie ochrany prenasledovaným ľuďom nie je len ilegálne, ale takisto je nehumánne,“ uzatvára mimovládna organizácia.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu