TEHERÁN. Minulotýždňovú dohodu o jadrovom programe Iránu by mali posúdiť členovia tamojšieho parlamentu.
Podľa informácií štátnych médií, ktoré v utorok prevzala agentúra AP, minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf odovzdal dokument zákonodarcom, nie je však zatiaľ jasné, akým spôsobom sa k nemu vyjadria.
Prečítajte si tiež:
Bezpečnostná rada OSN podporila jadrovú dohodu s Iránom
Majú právo zamietnuť Podľa iránskej ústavy má parlament právo zamietnuť akúkoľvek dohodu, a to aj v prípade, že o nej vyjednávalo ministerstvo zahraničných vecí, upozorňuje AP.
Agentúra pritom nevedela uviesť, či zákonodarcovia budú hlasovať, alebo len povedú rozpravu a vyjadria prípadné obavy.
Irán a skupina šiestich mocností - Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA - dospeli minulý utorok k dohode o jadrovom programe Teheránu, čím zavŕšili viac než desaťročie rokovaní na túto tému.
Na základe uzavretej zmluvy budú zrušené sankcie OSN, EÚ a USA voči islamskej republike výmenou za to, že Irán dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa obáv Západu zameraný na získanie atómových zbraní.
O návrat k stavu pred dohodou nemajú záujem Dohodu s Iránom v pondelok jednohlasne odsúhlasila Bezpečnostná rada OSN, pričom oprávnila na kroky vedúce k zrušeniu medzinárodných sankcií.
Minister Zaríf, ktorý na rokovaniach vo Viedni viedol iránsky vyjednávací tím, v utorok označil príslušnú rezolúciu za "jedinečnú".
Počas vystúpenia v parlamente, ktoré prenášal štátny rozhlas, vyjadril tiež očakávanie, že ide o "poslednú rezolúciu o iránskej nukleárnej otázke".
V iránskom parlamente majú silné zastúpenie radikáli, ktorí sa počas rokovaní s mocnosťami vyjadrovali proti dohode.
Zaríf ubezpečil, že "ak z akéhokoľvek dôvodu Bezpečnostná rada opäť uvalí sankcie, Irán nebude povinný plniť svoje záväzky", dodal však, že návrat k stavu pred uzavretím dohody nie je v záujme ani jednej strany.
Iran's parliament to review text of nuclear deal http://t.co/wpKJnMG8qt
— TIME.com (@TIME) 21. Červenec 2015