SOUL. Počas víkendových regionálnych volieb, v ktorých mali obyvatelia Severnej Kórey potvrdiť vopred vybraných kandidátov jednej strany, prišlo k volebným urnám 99.97 percent všetkých voličov.
Ohromujúca volebná účasť, o ktorej sa v západných krajinách môže politikom len snívať, je paradoxne horšia, ako po minulé roky. Minuloročné voľby do Najvyššieho ľudového zhromaždenia prilákali údajne až sto percent voličov.
Stopercentná volebná účasť „Je to komické, keď hovoria o stopercentnej účasti, pretože to popiera realitu,“ povedal Daniel Pinkston, analytik zo Soulu pre The Telegraph. „Čo nevládni ľudia v nemocnici? Alebo ľudia na lodi v mori?“
Podľa severokórejskej tlačovej agentúry nevolili len ľudia, ktorí sa v tom čase nachádzali mimo krajiny. Hlasy starších a chorých ľudí boli zozbierané s pomocou „mobilných volebných urien.“
Vysoká volebná účasť má však aj ďalšie a veľmi jednoduché vysvetlenie. Účasť na voľbách je povinná pre všetkých obyvateľov starších 17 rokov a zdržanie sa hlasovania je považované za akt zrady, za čo hrozia tvrdé tresty.
Nadšení voliči „Všetci účastníci sa zúčastnili volieb s mimoriadnym nadšením stmeliť revolučnú silu prostredníctvom volieb poslancov do miestnych ľudových zastupiteľstiev,“ informovala tlačová agentúra Pchjongjangu.
Podľa nej voliči „spievali a tancovali“ v radostnej atmosfére ako odovzdávali hlasy svojim zástupcom, ktorých si vybrala vládnuca strana.
Voliči na hlasovacích lístkoch nevyberajú kandidátov, ale vkladajú ich lístky s menami do volebnej urny, čím ukazujú svoju podporu kandidátovi, ktorého vládna strana vybrala.
Každý volebný obvod má len jedného kandidáta a ak by chcel volič prejaviť s ním svoj nesúhlas, musel by ísť do osobitnej kabínky a vyškrtnúť jeho meno.
V krajine, kde sa nesúhlasné hlasy jednoducho netolerujú, by bol takýto postup činom skutočnej odvahy. Nie je preto žiadnym prekvapením, keď vláda hovorí prakticky o stopercentnej podpore voličov pre svoju politiku.
North Korean elections 'achieve 99.97 per cent turnout' http://t.co/zM239AAhEK pic.twitter.com/A7Mg7AsaZn
— The Telegraph (@Telegraph) 19. Červenec 2015 Malá nádej na zmenu Nedeľné voľby boli prvé regionálne voľby za vlády Kim Čong-una, od kedy zdedil titul vodcu komunistickej diktatúry v roku 2011. Rola miestnych zastupiteľstiev je však skutočne len formálnou.
Počas štvorročného volebného obdobia je miestne zhromaždenie zvolané len raz alebo dva krát do roka, aby schválilo rozpočty a podporilo lídrov, ktorí sú vymenovaní vládnucou stranou.
Hoci voľby nie sú spôsobom zmeny politickej situácie v krajine, k zmenám na postoch vedúcich predstaviteľov predsa len dochádza.
Najznámejšou bola poprava kedysi mocného strýka vodcu Čang Song-Tcheka, ktorého Kim Čong-un označil za zradcu.
Juhokórejskí spravodajcovia informačných služieb hovoria o stovkách ďalších vedúcich činiteľov, ktorí boli zo svojich postov odstránení po nástupe súčasného vodcu k moci.
Práve voľby boli v minulosti spôsobom, ako mohli pozorovatelia severokórejského režimu sledovať, ktoré mená politických predstaviteľov na zoznamoch chýbajú.