SURUC, BRATISLAVA. Reportér agentúry AP prirovnal v júni Suruc k symbolu tureckej srdečnosti. V meste na turecko-sýrskom pohraničí je najväčší utečenecký tábor v krajine, v 7-tisíc stanoch tu žije asi 25-tisíc ľudí, ktorí ušli pred vojnou v Sýrii a Islamským štátom. Mnohí utiekli aj z mesta Kobani, vzdialenom len desať kilometrov.
Chceli pomôcť Kobani V pondelok sa vojna k utečencom opäť priblížila. V záhrade kultúrneho centra v Suruci zabil samovražedný atentátnik asi tridsať ľudí, stovku zranil.
Išlo zväčša o mladých študentov, ktorí sa chystali práve do Kobané pomôcť s obnovou zničeného mesta. „Bola to obrovská explózia, všetkými to otriaslo,“ povedal pre agentúru Reuters očitý svedok Mehmet.
Išlo o najkrvavejší útok v Turecku za posledné roky. Turecký denník Hurriyet tvrdí, že útočila 18-ročná žena, podľa viacerých médií išlo o akciu Islamského štátu.
Podľa vládneho predstaviteľa ide o „odplatu za úsilie tureckej vlády v boji proti terorizmu“. Útok prišiel len pár týždňov po tom, čo Turecko deklarovalo výraznejší postup proti Islamskému štátu a posilnilo jednotky na hraniciach.
Turecká vláda podľa Strany kurdských pracujúcich (PKK) „podporovala a kultivovala“ Islamský štát, aby bojovala proti nim.
Útokov môže byť viac Práve napätia zo strany Kurdov sa po útoku obáva vláda v Ankare. Kurdskí rebeli totiž od roku 1984 v rámci boja za nezávislosť zabili asi 40-tisíc ľudí. Nepokoje by podľa agentúry Reuters mohli znepokojiť aj zahraničných spojencov.
Suruc je podľa denníka Independent dôležitým mestom nielen kvôli utečeneckému táboru, ale aj pre kľúčovú úlohu v dodávkach zbraní či jedla do sýrskeho Kobani. To je aj napriek júnovým útokom pod kontrolou sýrskych Kurdov. V minulom roku sa tu odohrával jeden z najväčších bojov proti Islamskému štátu.
Podobných útokov pritom môže pribúdať. „Ak je to Islamský štát, nezostane to v Suruci. Čoskoro môžeme dopadnúť ako Sýria,“ hovorí pre Hurriyet Muhšin Kizilkaya, poslanec vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja.
Posilnia bezpečnosť Turecko plánuje v reakcii na samovražedný útok posilniť bezpečnostné opatrenia na hraniciach so Sýriou.
"Stretli sme sa s bezpečnostnými činiteľmi a pripravovali sme kroky, ktoré podnikneme. Zachováme a posilníme opatrenia na našej hranici zo Sýriou," vyhlásil na tlačovej konferencii turecký premiér Ahmet Davutoglu, ktorého citovala agentúra Reuters.
Všetky predbežné dôkazy podľa Davutogla naznačujú, že za samovražedným bombovým útokom v Suruči na juhovýchode Turecka stojí extrémistická organizácia Islamský štát, ktorá však zatiaľ zodpovednosť oficiálne neprevzala.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas návštevy Cypru vydal vyhlásenie, v ktorom "osobne odsúdil a preklial" páchateľov tohto barbarského činu.