České ministerstvo zahraničných vecí deklarovalo, že sa nemieni vyjadrovať k žiadnym špekuláciám.
PRAHA. Všetci piati českí občania nezvestní v Libanone boli údajne zapletení do kauzy obchodníkov so zbraňami zadržiavanými práve v Česku.
S touto exkluzívnou informáciou prišiel v nedeľu bez uvedenia zdrojov v internetovom vydaní bulvárny český denník Blesk.
Medzi osobami, ktoré zmizli bez stopy v údolí Bikáa a ktorých osobné veci i cestovné pasy sa našli v sobotu v skorých ranných hodinách v opustenom motorovom vozidle zanechanom asi 300 metrov od vojenského stanovišťa, boli podľa spomínaného periodika Jan Š., advokát Alího Fajáda pri súdnom konaní v ČR, Adam H., ktorý počas procesu tlmočil v súdnej sieni, ako aj Pavel K. a Miroslav D. z nemenovanej regionálnej televízie, ktorí chceli ako reportér a kameraman nakrútiť o Fajádovi a obchodovaní so zbraňami platenú reportáž na vlastnú päsť, avšak nie pre predmetnú televíziu.
Libanonské bezpečnostné zložky vykonávajú v oblasti rozsiahlu pátraciu akciu.
V Libanone našli auto s piatimi českými pasmi bez posádkyČítajte
Rozhodnutie o vydaní do USA
Sobotňajšie informácie českých médií hovorili o tom, že Fajád a ďalší dvaja muži z Pobrežia Slonoviny by mali putovať do USA, pretože sa pokúsili predať zbrane a kokaín americkým agentom predstierajúcim členstvo v Revolučných ozbrojených silách Kolumbie (FARC), povstaleckej organizácii, ktorá už istý čas rokuje o zložení zbraní s kolumbijskou vládou.
Mestský súd v Prahe súhlasil v apríli s vydaním trojice do Spojených štátov, avšak odvolací Vrchný súd v Prahe na sklonku mája toto rozhodnutie zrušil, takže mestský súd bude v kauze rozhodovať opätovne a proti rozhodnutiu bude opäť možný opravný prostriedok, uviedol v sobotu pre iDNES.cz námestník ministra spravodlivosti ČR Petr Jägr.
Oficiálne potvrdenie extradície zo strany ministra spravodlivosti ČR bude tak možné až po tom, ako rozhodnutie justície bude právoplatné.
Fajádovi blízki protestovali v marci proti jeho vydaniu do USA tak pred českou, ako aj americkou ambasádou v Bejrúte.
Brat taxikára
O Fajádovi sa medzičasom v českých médiách objavili informácie, že ide o Libanončana, avšak ukrajinského občana, ktorý je bratom taktiež nezvestného taxikára-vodiča opusteného motorového vozidla, ktorý pracoval pre skupinu nezvestných Čechov.
Pôvodné informácie hovorili iba tom, že pochádzajú z rovnakej obce.
O dvoch jeho komplicoch píše Blesk ako o Faouzim Jaberovi a Chálidovi Marabihovi, ktorí by mali pochádzať podľa iných českých zdrojov z Pobrežia Slonoviny.
České ministerstvo zahraničných vecí už v sobotu deklarovalo, že sa s ohľadom na prebiehajúce vyšetrovanie a pátranie po nezvestných nemieni vyjadrovať k žiadnym špekuláciám.
Krízový štáb rezortu diplomacie v Prahe nadviaže na sobotňajšie rokovanie v utorok.
Spolupráca s Libanonom
Česká republika úzko spolupracuje so spravodajskými službami ostatných krajín EÚ, ale pri pátraní po nezvestných Čechoch v Libanone je hlavným partnerom Prahy libanonská vláda.
Uviedol to po príchode na Radu EÚ pre zahraničné záležitosti v Bruseli šéf českej diplomacie Lubomír Zaorálek.
Zaorálek priznal, že v členských štátoch EÚ sú spravodajské služby, ktoré českej diplomacii môžu pomôcť pri pátraní v Libanone. A ak bude treba, tak ich o to česká strana požiada, rovnako ako to bolo v prípade únosu českého kuchára na území Líbye.
"V Libanone máme ďaleko známejších a transparentnejších partnerov. Pravdepodobne je pre nás dnes Libanon hlavným partnerom na úrovni spravodajských služieb," skonštatoval Zaorálek.
Zároveň však pripomenul, že v tejto oblasti operuje celá séria spravodajských služieb, a ak môžu pomôcť, tak ČR využije tieto kontakty.
"Nemusíme žiadať o spoluprácu, tá beží permanentne. Len ak by sa jednalo o partnera, s ktorým permanentná spolupráca nie je, museli by sme o to požiadať," vysvetlil šéf českej diplomacie vzťahy v rámci EÚ.
Dodal, že zatiaľ nenastal prípad špeciálne žiadať o pomoc niektorú z krajín, rovnako ale nenastal ani posun pri pátraní po nezvestných občanoch Českej republiky v Libanone.