Reagoval tak na vyhlásenie, v ktorom americký minister označil nesúhlas Francúzska a Nemecka s prípadnou vojnou proti Iraku za postoj "starej Európy".
"Možno iba odpovedať: upokojte sa," povedal Fischer v Istanbule, kam dnes pricestoval v rámci svojho blízkovýchodného turné, počas ktorého navštívi okrem Turecka aj Jordánsko a Egypt. Ako dodal, USA a Nemecko sú "dobrými priateľmi a spojencami".
Nemecko a Francúzsko odmietajú kritiku zo strany USA, že sú so svojím postojom v otázke Iraku v Európe izolované. Obe krajiny sú rozhodnuté pokračovať v úsilí o dosiahnutie mierového riešenia irackej krízy.
Fischerova cesta sa uskutočňuje pred tým, ako Nemecko na budúci mesiac prevezme predsedníctvo v Bezpečnostnej rade OSN, a štyri dni pred termínom, keď majú zbrojní inšpektori OSN, pátrajúci v Iraku po zbraniach hromadného ničenia, predložiť správu o doterajšom priebehu svojej misie.
Egyptský prezident Husní Mubarak medzitým varoval Irak pred klamlivými domnienkami, že masívne premiestňovanie amerických vojakov a vojenskej techniky do Perzského zálivu je iba zavádzaním. Poukázal na to, že podobné nasadzovanie vojsk predchádzalo aj vojne v Perzskom zálive v roku 1991, keď Američanmi vedená koalícia vyhnala irackú armádu z Kuvajtu.
Egypt je spojencom Washingtonu, vystupuje však proti vojne v Iraku, pretože by podľa jeho názoru viedla k destabilizácii celého regiónu. Vyzýva však aj Bagdad na spolupracovanie so zbrojnými inšpektormi OSN.
1 20 sla ed