Washington 23. januára (TASR) - Druhá rezolúcia OSN, ktorá by schválila vojenský útok proti Iraku, je možnosťou, pripustil dnes hovorca Bieleho domu Ari Fleischer.
Francúzsko a Nemecko sa v stredu zhodli, že nepodporia prípadný americký útok na Irak "za súčasných okolností" a bez mandátu Bezpečnostnej rady OSN. Požadujú tiež predĺženie zbrojných inšpekcií OSN v Iraku. USA si vyhradzujú právo aj bez OSN zaútočiť na Irak, ktorý obviňujú z tajných programov na vývoj a výrobu zbraní hromadného ničenia.
"Zatiaľ nič nie je isté a je predčasné robiť závery. Druhá rezolúcia je možnosťou," povedal Fleischer. "Prezident George W. Bush jasne povedal, že je dôležité úzko spolupracovať so spojencami. OSN je podľa USA užitočným kanálom, ... ale nie jediným," dodal.
Hovorca Bieleho domu tiež povedal, že Francúzsko zostáva spojencom USA a postoj Paríža k jeho možnej účasti na útoku na Irak ešte nie je konečný. Fleischer zároveň zopakoval svoje dnešné slová, že je možné, že Francúzsko nebude medzi krajinami, ktoré sa zúčastnia na prípadnej vojne proti Bagdadu.
OSN v novembrovej rezolúcii vyzvala Irak, aby spolupracoval so zbrojnými inšpektormi OSN a dokázal, že nemá zakázané zbrane. V opačnom prípade Iraku hrozí Spojenými štátmi vedený vojenský útok. Viaceré krajiny, vrátane Francúzska, požadujú ďalšiu rezolúciu, ktorá by takýto útok definitívne schválila.
V pondelok zbrojní inšpektori na pôde Bezpečnostnej rady (BR) OSN zverejnia správu po 60 dňoch inšpekcií v Iraku, avšak členovia BR neočakávajú, že ju okamžite zhodnotia. Ak správa usvedčí Irak z porušenia rezolúcie, BR sa urýchlene stretne a rozhodne, či má Bagdad čeliť "vážnym následkom", ako hrozí rezolúcia. Podľa francúzskeho veľvyslanca Jean-Marca de la Sabliere je však väčšina v BR za to, aby misia inšpektorov pokračovala aj po pondelku.