Záhreb 23. januára (TASR) - Chorvátske odbory pohrozili vyhlásením generálneho štrajku. Dôvodom je návrh nového zákonníka práce, ktorý záhrebský kabinet dnes predložil parlamentu.
Odborári argumentujú, že nová legislatíva obmedzuje práva zamestnancov, keďže okrem iného skracuje výpovednú lehotu, zdravotnú dovolenku a znižuje výšku odstupného.
Rozpory sa nepodarilo urovnať ani na stretnutí odborárov, zamestnávateľov a vlády, ktoré sa konalo v stredu neskoro večer.
Vláda argumentuje, že nový zákon je potrebný už veľmi dlho a poukázala na skutočnosť, že legislatívny návrh je na stole 14 mesiacov. Kabinet odmietol väčšinu požiadaviek odborov a pred posunutím zákonodarcom návrh zákona po krátkej diskusii schválil.
Odborári reformnú vládu, ktorá sa moci ujala začiatkom roku 2000, označili za "hrobárov práv robotníkov". Zároveň oznámili, že vo februári zorganizujú generálny štrajk. Ak by sa tak stalo, išlo by o prvý generálny štrajk po tom, čo Chorvátsko v roku 1991 vyhlásilo nezávislosť na vtedajšej Juhoslávii.
Schvaľovanie zákonníka môže v parlamente trvať niekoľko mesiacov, vzhľadom na pohodlnú väčšinu vládnej koalície sa ale očakáva, že legislatívnym procesom prejde bez výraznejších zmien.
Vicepremiér Goran Granič pre agentúru Reuters uviedol, že nový zákon je dôležitý, keďže prispeje k zvýšeniu konkurencieschopnosti Chorvátska. "Súčasný zákonník práce je jednou z najväčších prekážok pre zvýšenie objemu zahraničných investícií," vyhlásil.
Prezident Stipe Mesič sa vyslovil proti generálnemu štrajku, vyzval však obe strany, aby preukázali viac pružnosti a pokračovali v rokovaniach.
Od začiatku roka došlo v Chorvátsku k štrajkom viacerých profesijných skupín. Po skončení zimných prázdnin začiatkom januára niekoľko dní štrajkovali učitelia. Personál nemocníc presadzuje požiadavky na zvýšenie platov štrajkom, ktorý trvá od stredy minulého týždňa. Protestnou akciou avizovanou na február alebo máj pohrozili aj zamestnanci štátnej telekomunikačnej firmy HT a štátnej pošty.
Vláda tvrdí, že jej cieľom je urobiť pracovný trh flexibilnejším, a uľahčiť ľuďom získavanie alebo zmenu zamestnania. Od tohto opatrenia si kabinet sľubuje zníženie vysokej nezamestnanosti, ktorej miera sa v novembri 2002 pohybovala na úrovni 21,6 percenta.
Vláda sa tiež snaží obmedziť verejné výdavky a znížiť rozpočtový deficit.