Podbranč 12. júla (TASR) - Archeologický výskum v oblasti vstupu do areálu zrúcaniny hradu Branč v okrese Senica vykonávajú v týchto dňoch odborníci bratislavského Pamiatkového ústavu. Jeho výsledky poslúžia ako podklad pre projekty uzatvorenia hradného areálu vstupnou bránou a pre návrh konzervácie a záchrany hradu. Postup záchranných prác by mal byť rozplánovaný na dvadsať rokov, jednotlivé etapy sa budú vykonávať podľa dôležitosti po rozhodnutí statika.
Podľa slov starostky obce Podbranč Viery Končitej je archeologický výskum financovaný z prostriedkov fondu Phare. Uzatvorenie hradného areálu v budúcnosti je podľa nej nevyhnutné, pretože turisti v ňom bez povolenia táboria, zakladajú ohne a berú so sebou to, čo má slúžiť všetkým. Stáva sa dokonca aj to, že niektorí vynaliezaví stavebníci si do areálu zrúcaniny chodia autami brať stáročiami ošľahané kamene. Celý proces uzatvorenia hradu a jeho konzervovania bude podľa Končitej záležať od dostatku peňazí. Obecný úrad poskytuje odborníkom pomoc vo forme pracovných síl z verejnoprospešných prác, financie bude žiadať opäť z Phare, Ministerstva kultúry SR a rôznych podporných fondov.
Rozľahlý hrad na kopci nad obcou Podbranč pochádza z 13. storočia. Vystriedalo sa v ňom množstvo majiteľov, okrem iných aj Matúš Čák Trenčiansky, český kráľ Ján Luxemburský či Ján Huňadi. V polovici 18. storočia bol už hrad opustený a začal výrazne chátrať. Napriek tomu, že dnes je z neho len zrúcanina, pre vynikajúci rozhľad je v letných mesiacoch častým cieľom turistov.
*ma lt ir