PRAHA, BRATISLAVA. V areáli Georgetownskej univerzity vo Washingtone stojí od roku 2013 unikátna lavička. Pozostáva z dvoch kresiel a stolíka, ktorého stredom vyrastá lipa, symbol Slovanov. Jej cieľom je podnietiť dialóg medzi ľuďmi, ktorí ju využijú.
Nápad vytvoriť pamätník pre českého exprezidenta Václava Havla dostal Petr Gandalovič, súčasný český veľvyslanec v Spojených štátoch. Oslovil umelca Bořeka Šípka, aby vytvoril verejné umelecké dielo, inšpirované Havlovou osobou a demokratickými ideálmi.
„Nechcel som urobiť obyčajnú lavičku, ktorá stojí pod stromom. Druhá vec je, že keď si dvaja ľudia sadnú na lavičku, tak sedia vedľa seba a ich zrak sa upiera do diaľky,“ vysvetlil Šípek pre Český rozhlas a dodal, že svoj návrh nazval Demokratické rozhovory.
Pri vytváraní diela však autor ani veľvyslanec nemysleli na to, že by za jej pomenovanie mali zaplatiť.
Účet bez dane
Nadácia Vize 97, ktorá je správcom Havlových osobnostných práv, si žiada licenčný poplatok za použitie jeho mena. Za mená významných osobností sa bežne platí finančná protihodnota, ale veľmi zriedka sa jedná o miesta s ich menom, ktoré týmto ľuďom majú vzdať hold.
Vize 97 si licenčný poplatok vyúčtovala aj za inštalácie ďalších ôsmich lavičiek z dielne Bořeka Šípka v Česku i v zahraničí. Licencia na každú z nich stála 30-tisíc korún bez dane. Tento poplatok si rozdelí nadácia s Knižnicou Václava Havla, ktorá zastrešuje rokovania s radnicami a inštitúciami miest, ktoré by radi uctili jeho pamiatku. Ich zámerom je zvoliť dôstojné a využívané miesto.
,,Na základe sublicenčnej zmluvy, toto v prípade lavičiek účtujeme” uviedla pre Lidové noviny Marta Smolíková, riaditeľka knižnice.
Rok pred výročím
Kým na miestach na odhalení lavičky sa stretávajú poprední verejní činitelia z regiónov, aby vyjadrili svoj rešpekt, Ivan Schwarz, veľvyslanec Českej republiky v Izraeli, nadšený z konania Vize 97 nie je.
V Izraeli sa obľúbení českí politici tešia úcte a mnohé námestia či ulice nesú ich mená. Bez poplatku. Aj preto český veľvyslanec vyjednal pomenovanie námestia v izraelskej Haife po Václavovi Havlovi.
Okrem rady mesta sa obrátil priamo na Dagmar Havlovú a súhlas získal. Pripísal to dobrým vzťahom. Tabuľa bola slávnostne odhalená, keď Schwarz obdržal faktúru.
,,Ešteže o tom v Haife doteraz nevedia. Pretože chcieť od niekoho peniaze za to, že vzdáva úctu človeku, ktorý už medzi nami nie je, ale ktorého sa týka veľmi krkolomný autorskoprávny konštrukt, nie je košér, “ povedal Schwarz pre portál Mediahub.
Debata okolo využívania Havlovho mena sa rozvírila pred 80. výročím jeho narodenia, ktoré bude budúci rok. Aktivít spojených s jeho menom bude čoraz viac. Schwarz sa spojil s ministerstvom zahraničia, aby túto situáciu s Nadáciou Vize 97 vyriešilo.
České zákony však takéto jednanie nezakazujú. „Za použitie mena si môžete nechať zaplatiť, pretože je to vlastne forma reklamy,“ uviedol pre Lidové noviny právnik Jan Diblík.