DUBAJ. Text dohody o iránskom jadrovom programe, ktorú dosiahli vláda v Teheráne a svetové veľmoci, by mal byť starostlivo preskúmaný.
Je potrebné tiež podniknúť právne kroky zaisťujúce, že ho druhá strana neporuší, uviedol v stredu iránsky najvyšší vodca Alí Chameneí v prvom verejnom vyjadrení o dohovore.
Irán a šesť veľmocí dospeli k dohode v utorok, čím zavŕšili viac než desaťročie rokovaní.
Irán po uzavretí dohody prestanú označovať za hrozbu, hovorí RúhaníČítajte
Na základe dohovoru budú zrušené sankcie USA, Európskej únie a OSN voči islamskej republike výmenou za to, že Teherán dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa obáv Západu zameraný na získanie jadrových zbraní.
"Dosiahnutie dohody je významným krokom, ale text dohody by mal byť dôkladne preskúmaný a mali by sa podniknúť právne procedúry, aby dohodu po jej ratifikácii nemohla druhá strana porušiť," napísal Chameneí v liste iránskemu prezidentovi Hasanovi Rúhánímu.
Chameneí, ktorý má v Iráne posledné slovo vo všetkých štátnych záležitostiach, tiež uviedol, že "niektorí členovia P5+1 nie sú dôveryhodní".
Jadrová dohoda je podľa Obamu cestou k zníženiu napätiaČítajte
Mal tým na mysli skupinu šiestich veľmocí, ktoré rokovali s Teheránom, známych aj pod označením P5+1, ktorú tvoria piati stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN - Británia, Čína, Francúzsko, Rusko a USA - spolu s Nemeckom.
"Žiadam našu drahú krajinu, aby ostala pokojná a jednotná, aby sme zachovali naše národné záujmy v pokojnom a rozumnom prostredí," dodal Chameneí v liste, ktorý zverejnila štátna tlačová agentúra IRNA.