MARSEILLE. Francúzsko posilnilo v stredu bezpečnostné opatrenia v okolí citlivých priemyselných zariadení.
Minister vnútra Bernard Cazeneuve nariadil kontrolu rešpektovania jestvujúcich bezpečnostných predpisov.
Ide o reakciu na čoraz silnejšie indície, že za utorkovými požiarmi v chemickej továrni neďaleko Marseille bolo podpaľačstvo.
Vyšetrovatelia totiž na pozemku továrne našli možné zápalné zariadenia, jedno z nich na pokrývke zásobníka, ktorý však nevzplanul, informovala v stredu prokurátorka Dominique Moyalová.
Prekazili možné útoky
Francúzske orgány prekazili podľa slov prezidenta krajiny Francoisa Hollanda nové útoky.
"V tomto týždni sme zabránili aj možným teroristickým činom," cituje slová najvyššieho francúzskeho predstaviteľa z Marseille bez uvedenia ďalších podrobností tlačová agentúra DPA.
Verejnosť sa stanoviská dočká vo štvrtok od ministra vnútra, vyplýva z informácií z krajiny.
Francúzsky prezident sa vyjadril k udalostiam v spomínanej chemickej továrni a potvrdil, že prvé poznatky naznačujú podpaľačstvo s nejasným motívom.
Motív útoku ostáva neznámy
Hollande poukázal na to, že vláda zintenzívnila bezpečnostné opatrenia vo všetkých priemyselných zariadeniach, v ktorých sa pracuje s nebezpečnými látkami.
"Všetky sú chránené," dodal.
Šéf francúzskeho rezortu vnútra hovoril na parlamentnej pôde v Paríži jasne o kriminálnom čine, ktorého motív však, ako potvrdil aj on, zatiaľ zostáva neznámy.
V priemyselnej oblasti v Berre-l'Etang došlo v utorok po dvoch paralelných výbuchoch k požiaru dvoch zásobníkov. Nikto pri tom nebol zranený.
Podľa informácií denníka Le Parisien z listu ministra vnútra vyplýva, že by bezpečnostné zložky mali kontaktovať zodpovedných v nebezpečných prevádzkach a spoločne s nimi prekontrolovať okrem iného napríklad funkčnosť videoochrany a neporušenosť oplotenia, čo osobitne platí o subjektoch, v ktorých dochádza k spracovaniu nebezpečných látok.
Zadržali štyroch podozrivých
Francúzske bezpečnostné zložky zadržali štyroch podozrivých v súvislosti s nedávno prekazenými útokmi.
Informáciu priniesla tlačová agentúra Reuters.
Terčom prekazených teroristických útokov vo Francúzsku sa mali stať vojenské zariadenia. Podozrivých vo veku 16-23 rokov zadržali ešte v pondelok na rôznych miestach krajiny, informoval v stredu šéf parížskeho rezortu vnútra Bernard Cazeneuve.
Podľa jeho slov, ktoré sprostredkovali tlačové agentúry Reuters a DPA, mal líder štvorice v úmysle vycestovať do Sýrie. Príslušným orgánom bol známy už vďaka svojim aktivitám na sociálnych sieťach a kontaktom so známymi aktuálne uväznenými francúzskymi džihádistami.
Medzi zadržanými je aj niekdajší príslušník francúzskeho námorníctva.
Spojitosť tejto kauzy s predpokladaným utorkovým podpaľačstvom v chemickej továrni neďaleko Marseille podľa ministrových slov nejestvuje.
Z verejných výrokov podozrivých, blízkych islamistickým kruhom, sa údajne dalo usudzovať, že sa pripravujú na teroristické útoky.
Francúzske orgány sa obávali, že by teroristické akcie mohli spáchať pri príležitosti štátneho sviatku 14. júla, uviedla spomínaná televízia.
Nevedia, či je spojitosť medzi krádežami a výbuchmi
Iba týždeň pred francúzskym štátnym sviatkom sa verejnosť dozvedela o krádeži množstva výbušnín, 180 rozbušiek a približne štyroch desiatok granátov z vojenskej základne v juhofrancúzskom meste Miramas.
Ku krádeži došlo napriek skutočnosti, že Francúzsko posilnilo bezpečnostné opatrenia po tom, čo podozrivý islamský extrémista 26. júna odrezal hlavu svojmu šéfovi a pokúšal sa vyhodiť do vzduchu továreň na výrobu priemyselných plynov neďaleko mesta Lyon.
Tento brutálny čin nasledoval šesť mesiacov po tom, čo ozbrojení muži začiatkom januára zabili 17 ľudí v parížskej redakcii satirického týždenníka Charlie Hebdo a v židovskom obchode.
Krádež výbušnín zistili v pondelok 6. júla v priestoroch v Miramase, ktoré slúžia ako logistická základňa pre zahraničné operácie francúzskej armády.
Miramas je vzdialený iba 30 kilometrov od priemyselnej lokality, v ktorej došlo v utorok k dvom paralelným výbuchom a následným požiarom zásobníkov v chemickej továrni. Francúzske úrady zatiaľ nevedia, či medzi krádežou v Miramase a predpokladaným podpaľačstvom v Berre-l'Etang jestvuje súvislosť.