Soul 12. júla (TASR) - Južná Kórea dnes rozhodla o zmrazení vojenských vzťahov s Japonskom. Urobila tak na znak nesúhlasu s tým, že Tokio odmietlo revíziu učebnice dejepisu, ktorú Soul považuje za neprijateľnú.
Náčelník generálneho štábu juhokórejskej armády v tejto súvislosti zrušil návštevu Japonska plánovanú na koniec júla, upresnilo ministerstvo obrany v Soule. Južná Kórea takisto zamietla dvom plavidlám japonského vojnového námorníctva povolenie na zakotvenie v prístave Inčchon na východe krajiny v septembri. Japonské lode sa pôvodne mali zúčastniť na manévroch za prítomnosti námorníctva 13 ázijských krajín.
Južná Kórea, Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR), ako aj Čína a Taiwan zhodne odsúdili Japonsko za to, že odmietlo pristúpiť k úprave historickej učebnice z obdobia japonskej invázie v Ázii v minulom storočí. Podľa Soulu, Pekingu a Tchaj-peja japonskí historici mlčky prehliadajú vojnové zločiny a určité aspekty tohto obdobia.
Na protest proti schváleniu spornej učebnice rozhodla začiatkom apríla Kórejská republika o stiahnutí svojho veľvyslanca z Tokia. Kniha podľa Soulu zahmlieva zverstvá spáchané počas druhej svetovej vojny Japoncami v Ázii. Veľvyslanec sa "dočasne vrátil do Soulu", aby s vládou prekonzultoval, akým spôsobom v tejto veci postupovať.
Japonské ministerstvo zahraničných vecí následne vyjadrilo presvedčenie, že záležitosť okolo učebnice nenaruší vzťahy s Južnou Kóreou. Zdôraznilo, že ani veľvyslanec, ani juhokórejská vláda vo svojom rozhodnutí nepoužili diplomatickú formuláciu obvyklú pri odvolávaní veľvyslanca.
Vláda v Soule sa v súvislosti s učebnicou stala terčom kritiky za to, že voči proti Japonsku - ktoré bolo v rokoch 1910-45 koloniálnou mocnosťou na Kórejskom polostrove - nezaujala dostatočne rozhodný postoj. Občianske zoskupenia zorganizovali pouličné demonštrácie, na ktorých žiadali japonskú vládu, aby kontroverznú učebnicu pre stredné školy dala prepracovať. Vláda v Tokiu akúkoľvek možnosť revízie textu odmietla.
Soul plánuje otázku učebnice nastoliť aj na medzinárodnom fóre. Predstavitelia Kórejskej republiky tvrdia, že učebnica - napísaná skupinou japonských nacionalistických profesorov - ospravedlňuje japonskú vojenskú expanziu do ázijských krajín zo začiatku 20. storočia. Autorom tiež vyčítajú, že v knihe nie je zmienka o kórejských a iných ázijských ženách, ktoré boli japonskými vojakmi sexuálne zotročované.
V knihe sa napríklad tvrdí, že operácie cisárskej armády v 30. a 40. rokoch v Ázii boli "faktorom, ktorý urýchlil nezávislosť ázijských národov" voči európskym kolonizátorom. Obsadenie čínskeho mesta Nan-ťing v roku 1937 autori označujú za incident, pri ktorom boli zabití "početní" Číňania. Západní historici odhadujú, že Japonci tam zmasakrovali 300.000 civilistov. Soul taktiež v apríli adresoval Tokiu sťažnosť, v ktorej varuje, že používanie učebnice môže ohroziť vzájomné priateľské vzťahy.
Spor okolo učebnice v Kórejskej republike oživil protijaponské nálady. Vzťahy medzi Soulom a Tokiom sa zlepšili v roku 1998, keď prezident Kim Te-džung navštívil Japonsko. Počas jeho pobytu Tokio vyslovilo doteraz najväčšiu ľútosť za "veľké utrpenie" kórejského ľudu počas koloniálnej vlády.
4 20 np juh