Sarnath 23. januára (TASR) - Tibetský dalajláma dnes vyhlásil, že medzinárodný tlak a rýchle zmeny vnútri Číny časom Peking donútia, aby priznal Tibetu autonómiu.
"Autonómia pre Tibet na základe čínskej ústavy musí prísť skôr či neskôr," povedal najvyšší tibetský duchovný a svetský predstaviteľ novinárom v Sarnathe, cieli budhistických pútnikov, 450 kilometrov juhovýchodne od indickej metropoly Naí Dillí.
Prvé kolo rokovaní medzi jeho zástupcami a čínskou vládou označil 67-ročný dalajláma za pozitívne s tým, že ide o komplexnú otázku a on nevie, ako dlho jej vyriešenie potrvá. Kritizoval tiež čínsku vládu v Tibete, kde podľa neho všetci žijú v strachu. Okupácia však napokon podľa neho naruší stabilitu samotnej Číny.
Peking odmieta tvrdenia 14. dalajlámu o tom, že Tibeťania sú utláčaní a zle z nimi zaobchádzajú. Tí z nich, ktorí sa nachádzajú vo väzení, sú podľa Číny zločincami a Tibet je neodlučiteľnou súčastou krajiny.
Dalajláma uviedol zvýšený záujem Číňanov o tibetské náboženstvo, kultúru a tradície ako príklad pokroku. Čínske osídlenie však narušilo náboženstvo a zmenilo pomer skupín obyvateľstva vo väčšine veľkých miest tak, aby Číňania prevyšovali počtom Tibeťanov.
Dalajláma nasledovaný viac než 120.000 utečencami odišiel z Tibetu v roku 1959 po neúspešnom povstaní. Usadil sa v severoindickom meste Dharmsala, kde vedie exilovú vládu. Tej chce dalajláma odovzdať celú správnu moc, ak Tibet dostane autonómiu.
Exilová tibetská komunita uskutočnila svoje prvé priame voľby premiéra vlani v úsilí o vytvorenie vlády, ktorá by mohla pôsobiť nezávisle na dalajlámovi. Ten dnes dodal, že ak by zomrel teraz, určite by našli ďalšieho, avšak ak bude žiť ešte niekoľko desaťročí, Tibeťania si asi zvolia pokračovať bez takéhoto predstaviteľa.