Záhreb 12. júla (TASR) Líder Chorvátskej sociálno-liberálnej strany (HSLS) Dražen Budiša v stredu rezignoval na svoju funkciu. HSLS, ako kľúčový koaličný partner, je odstúpením štyroch svojich zástupcov vo vláde zodpovedná za vyvolanie vnútropolitickej krízy. Demisie podpredsedu vlády a troch ministrov boli reakciou na rozhodnutie o vydaní dvoch Chorvátov podozrivých zo spáchania vojnových zločinov počas chorvátskej vojny v rokoch 1991-1995 Medzinárodnému trestnému tribunálu OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu.
Bývalý prezidentský kandidát Budiša zastáva zásadne odmietavé stanovisko k vydaniu obvinených. Na tlačovej konferencii uplynulú nedeľu zdôraznil svoj postoj a dodal, že vyzval ministrov za HSLS, aby hlasovali proti spolupráci s trestným tribunálom.
Pri hlasovaní sa však dvaja jeho ministri vyslovili za vydanie, jeden sa hlasovania zdržal a len jeden postupoval podľa Budišovej rady. Takýto vývoj naznačil hlboký rozkol vo vnútri HSLS.
Rozhodnutie o spolupráci s ICTY, ktoré bolo výsledkom desaťhodinového krízového zasadania kabinetu ale polarizovalo aj spoločnosť a prinútilo premiéra Ivicu Račan požiadať v parlamente o vyjadrenie dôvery vláde. K hlasovaniu má dôjsť v nedeľu.
Identita obvinených zostáva tajomstvom. Žaloby a zatykače, ktoré Záhreb dostal od ICTY takmer pred mesiacom, sú ešte stále v zapečatených obálkach. Chorvátske médiá však uvádzajú, že má ísť o generála Anteho Gotovinu a Rahima Ademiho, ktorý je albánskeho pôvodu. Ako v stredu vyhlásil chorvátsky prezident Stipe Mesič, generál Ademi je v prípade, že sa ho obvinenie týka, ochotný bez odporu vzdať sa úradom.
Ide o prvý prípad, keď haagsky tribunál obžaloval chorvátskych štátnych príslušníkov pre podozrenie zo spáchania vojnových zločinov. K najnovším zvratom na chorvátskej politickej scéne dochádza po návšteve hlavnej žalobkyne ICTY Carly del Ponte v Záhrebe a jej kritike na adresu tamojšej vlády, že nespolupracuje s haagskym súdnym dvorom.