WASHINGTON. Americký prezident Barack Obama slávnostne oznámil uzavretie komplexnej jadrovej dohody medzi šiestimi svetovými mocnosťami a Iránom.
Vyjadril sa o nej ako o príležitosti, ktorú sa oplatí využiť. Varoval však, že bude vetovať akúkoľvek právnu normu, ktorá by zamedzila jej úspešnej implementácii.

Dohoda predstavuje pre Obamu víťazstvo
Obama v televíznom prejave na pôde Bieleho domu ďalej uviedol, že sa tým Teheránu zablokovali všetky cesty k vytvoreniu jadrových zbraní.
Prelomová dohoda je podľa neho založená na preverovaní, a nie na dôvere, pričom odmietnuť ju by bolo "nezodpovedné", informuje agentúra Reuters.
Prezident Spojených štátov zdôraznil, že dohoda s Iránom nevyriešila všetky rozdielnosti medzi oboma krajinami a že USA budú naďalej uplatňovať voči Teheránu sankcie kvôli porušovaniu ľudských práv a iným záležitostiam.
Napriek tomu Obama vníma dohodu ako šancu pre pozitívnu zmenu v danom regióne.
Dohoda predstavuje pre Obamu víťazstvo na poli zahraničnej politiky, keďže ako prezidentský kandidát bol v roku 2008 kritizovaný za návrh, aby sa USA pokúsili o zmierenie so svojimi nepriateľmi.
Na základe jadrovej dohody dôjde k uvoľneniu sankcií, ktoré v minulosti na Irán uvalili USA, OSN a EÚ - výmenou za súhlas, že Teherán dlhodobo obmedzí svoj jadrový program, o ktorom sa Západ domnieva, že slúži na vývoj jadrovej zbrane.
Ruhániho prejav vysielala iránska televízia. FOTO - TASR/AP
Začiatok spolupráce so svetom
Iránsky prezident Hasan Rúhání zasa povedal, že dohoda je začiatkom novej kapitoly vzťahov so svetom a islamskou republikou. Informovala o tom agentúra AP.
"Sankčný režim nebol nikdy účinný, ale zároveň nepriaznivo ovplyvňoval životy ľudí," uviedol iránsky prezident v prejave, ktorý naživo vysielala iránska televízia.
Podľa jeho slov Irán nežiadal mocnosti o dobročinnosť, chcel len nestranné spravodlivé a obojstranne výhodné rokovania.
"Dohoda chráni to, čo Irán v oblasti jadrového výskumu dosiahol a zároveň anuluje protiprávne sankcie vrátane zákazov zo strany OSN," povedal ďalej iránsky prezident, ktorý taktiež poznamenal, že realizácia dohody o jadrovom programe Teheránu postupne odstráni nedôveru medzi Iránom a Západom.
"Dnešný deň predstavuje začiatok spolupráce so svetom. Izrael sa márne usiloval dohodu zmariť. Irán sa o výrobu jadrovej zbrane nikdy neusiloval a usilovať nebude," povedal iránsky prezident a vyzval okolité štáty, aby ignorovali izraelskú propagandu.
Okrem Rúháního vystúpenia odvysielala iránska štátna televízia naživo z Bieleho domu aj prejav amerického prezidenta Baracka Obamu, čo je podľa agentúry Reuters v islamskej republike nanajvýš nezvyklé.
Schulz ocenil európsky prínos
Dohoda je dobrá pre Irán, je dobrá aj pre región a je dobrá pre globálnu bezpečnosť. Týmito slovami zhodnotil koniec rokovaní predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.
Podľa Schulza to po rokoch sankcií a napätých vzťahov znamená začiatok novej éry vo vzťahu medzi Iránom a zvyškom sveta.
Predseda EP zablahoželal medzinárodným vyjednávačom a Iránu za ich neúnavnú a profesionálnu prácu pri hľadaní uspokojivej a vyváženej dohody.
"Obe strany boli oprávnene vedené presvedčením, že spolupráca by mohla viesť k lepšiemu výsledku než konfrontácia," konštatoval Schulz.
V nadväznosti na výsledok aprílových rokovaní sa podarilo dosiahnuť dohodu aj o posledných zostávajúcich úskaliach.
Schulz upozornil, že dôrazná realizácia dnešnej dohody bude kľúčom k vybudovaniu trvalej dôvery, hospodárskeho pokroku, diplomatickej spolupráce a tiež k riešeniu regionálnych konfliktov.
Schulz pripomenul, že úloha Európskej únie a troch európskych predstaviteľov bola zásadná pre úspech tejto dohody. Šéf europarlamentu v tomto smere poďakoval nielen terajšej šéfke európskej diplomacie Federice Mogheriniovej, ale aj jej predchodkyni v tomto úrade Catherine Ashtonovej, za ich neúnavnú prácu pre dosiahnutie dohody s Iránom.