Peking 23. januára (TASR) - Stanovisko Číny k irackej kríze je veľmi blízke postoju Francúzska, podľa ktorého musí byť urobené všetko pre zabránenie vojne. Peking tiež znepokojuje rozsiahle zhromažďovanie vojenských síl na Blízkom východe. Oznámilo to dnes čínske ministerstvo zahraničných vecí.
V čase, keď prezident USA George W. Bush vystupňoval tlak s cieľom odzbrojiť Bagdad, kľúčoví spojenci Spojených štátov Francúzsko a Nemecko predstavujú jednotný front proti jednostrannému americkému vojenskému zásahu s tým, že vojne treba za každú cenu zabrániť.
Francúzsky prezident Jacques Chirac v stredu hovoril o potrebe viac času. Nemecký kancelár Gerhard Schröder vyhlásil, že urobí všetko, čo je v jeho silách, pre zabezpečenie riešenia krízy bez použitia sily. Nemecko by podľa neho v OSN nepodporilo rezolúciu o vojne.
Čínsky minister zahraničných vecí Tchang Ťia-süan ešte v pondelok povedal, že zbrojní inšpektori OSN by mali dostať viac času na pátranie po zbraniach v Iraku.
Čína, Francúzsko a USA majú spolu s Ruskom a Britániou ako stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN právo veta. Peking v novembri hlasoval za novú rezolúciu, ktorá dala Bagdadu poslednú šancu na odzbrojenie pod hrozbou "vážnych následkov", a vyzvala na politické riešenie krízy pomocou diplomacie.