Londýn 23. januára (TASR) - Pri príležitosti osláv 40. výročia podpísania Elyzejskej dohody medzi Francúzskom a Nemeckom o priateľstve a spolupráci sa v stredu obe krajiny spojili proti vojne v Iraku, píše v dnešnom vydaní britský denník Times. Signalizovali tým začiatok narastajúcej verejnej opozície voči cieľom a hodnotám administratívy amerického prezidenta Georgea W. Busha.
Jednoznačné odmietnutie Nemecka hlasovať v Bezpečnostnej rade OSN za rezolúciu schvaľujúcu vojenský zákrok a pripravenosť Francúzska postupovať v otázke Iraku s Nemeckom v tandeme by mohlo byť významným okamihom, domnieva sa Times. Podľa denníka je vyhlásenie nemeckého kancelára Gerharda Schrödera o hlasovaní v Bezpečnostnej rade OSN len samoúčelným pokusom o oživenie jeho klesajúceho politického kapitálu a zároveň hrubým signálom do Bagdadu o rozporoch Západu.
Denník Independent sa na spoločné nemecko-francúzske odmietanie vojny pozerá z domácej perspektívy. Otázka konfliktu s Irakom čoraz viac izoluje Britániu v Európe. Pomohla tiež vdýchnuť nový život do upadajúceho francúzsko-nemeckého zväzku. Blairovým cieľom pred pár rokmi bolo pozdvihnúť Britániu na úroveň neodmysliteľnej mocnosti v Bruseli a zmeniť francúzsko-nemecké duo na trio za účasti Londýna, pripomína Independent.
Terajšie oživenie nemecko-francúzskej aliancie bez Londýna je do značnej miery dané dojmom, že lojalita Británie je v prvom rade za Atlantikom - s USA. Britská podpora Washingtonu naháňa viac hrôzu tým, ktorí by chceli byť našimi priateľmi, než našim nepriateľom, a zasieva pochybnosti o našich záväzkoch voči Európe. Nie je to prvý, no nanešťastie ani poslednýkrát, uzatvára Independent.