SPOKANE. Rozsiahle lesné požiare v Kanade vyvolali v uplynulých dňoch dymový opar nad západnou časťou USA, kde vo viacerých štátoch vydali výstrahy pred zhoršenou kvalitou ovzdušia.
Agentúra AP v piatok informovala o situácii v štáte Colorado alebo v meste Seattle na západnom pobreží, kde obyvatelia mohli sledovať "pôsobivé červené západy slnka".
Zdravotné riziká Obloha nad coloradským Denverom bola naproti tomu nezvyčajne temná a oblastné úrady upozorňovali na zdravotné riziká vdychovania splodín.
Opar sa nad niektorými časťami Colorada držal tri dni a vo štvrtok začal rýchlo ustupovať, Christopher Dann z tamojšieho úradu pre kontrolu znečistenia ovzdušia však nevylúčil opätovné zhoršenie situácie v najbližších dňoch a týždňoch v závislosti od počasia a vývoja v samotnej Kanade.
Desiatky lesných požiarov na území kanadských provincií Saskatchewan, Alberta a Britská Kolumbia sa stále nedarí uhasiť, k čomu prispieva horúce, suché a veterné počasie.
Fires in Canada. Smoke all over the US too. #canada #bcwildfire #saskatchewan #calgary pic.twitter.com/hLn1rwpidw
— WoodsandWater (@Woods_and_Water) 9. Červenec 2015 Zapojili hasičov z Mexika V Saskatchewane, kde zaznamenali najväčšie horúčavy a sucho od roku 2003, muselo opustiť svoje domovy viac ako 10.000 ľudí.
Úrady v Alberte v stredu informovali o nasadení 62 hasičov z Mexika, zatiaľ čo v Britskej Kolumbii pomáhajú hasiť tímy z Austrálie. Kanaďanom poskytujú pomoc taktiež Spojené štáty a Nový Zéland.
Kanadské koordinačné centrum pre lesné požiare uviedlo, že od začiatku sezóny zaznamenalo v Saskatchewan 592 ohňov, ktoré zničili porasty na ploche s rozlohou vyše 927.000 hektárov.
Výskumník Kerry Anderson z Kanadskej lesníckej služby tohtoročnú vlnu požiarov pripísal meteorologickému javu El Niňo v Tichom oceáne.