Pápež odmietol kosák a kladivo
Niektorí o pápežovi Františkovi hovoria, že je míľnikom rímskokatolíckej viery, iní zas to, že by si zaslúžil Nobelovu cenu za mier. Podľa pápežovej reakcie na to, čo sa mu stalo na návšteve Bolívie, však aj napriek tomu možno vidieť, že aj on je ešte stále človekom, ktorý niekedy dokáže stratiť reč.
Po tom, čo mu bolívijský prezident Evo Morales daroval trochu nevšedný darček, sa pápež zachoval tak, že jeho reakciu denník Guardian nazval "vyvedením z konceptu". Išlo o predmet, ktorý zobrazoval Ježiša Krista ukrižovaného na drevenom kosáku a kladive - teda symbole reprezentujúcom komunizmus. Pápež František kríž prijal, no po chvíľke skúmania a mlčania predmet Moralesovi vrátil.
Bolívijská vláda tvrdí, že za gestom venovania darčeka nebol žiaden politický motív a úrady s len mysleli, že “pápež chudobných” by mohol symbol oceniť.
Prečítajte si viac na stránke Guardianu.
V Tunisku mohol zomrieť aj Čech
Pri teroristickom útoku v tuniskej Súse, ktorý sa odohral koncom júna, zomreli občania z Tuniska, Belgicka, Británie či Nemecka. Nechýbalo však veľa a jednou z obetí mohol byť aj muž českej národnosti.
“Zbadal som na pláži muža so samopalom. Začal strieľať dookola, ale mne sa našťastie podarilo utiecť,” hovorí Drahomír z juhomoravských Rakvíc podľa webu idnes.cz. Čech mal ale šťastie - podarilo sa mu z hotelovej pláže, kde k masakre došlo, utiecť a skryť sa vo svojej izbe. Z balkóna však to, čo sa dialo dole, natočil, a neskôr zverejnil na svojom profile na Facebooku.
Drahomír mal v hoteli, v ktorom ku streľbe došlo, dovolenkovať 10 dní. V deň, keď ku útoku, ktorý zabil takmer 40 ľudí však po týždni pobytu požiadal o predčasný návrat.
Prečítajte si viac na stránke idnes.cz
Smartfónom proti alkoholizmu
Rozdiel medzi strávením noci v príjemnej nálade a opitým stavom, ktorý už nie je príjemným ani trochu, je v pár drinkoch. Tomu, aby k druhej situácii nedošlo, nepomáhajú ani výsledky nedávneho výskumu, v ktorom sa zistilo, že ľudia v odhadovaní toho, koľko znesú, veľmi dobrí nie sú.
Existuje však cesta, ako sa prílišnej opitosti vyhnúť - pomôcť už nemusí len zodpovedný kamarát, ale aj smartfón. “Smartfóny možu sledovať to, ako veľa niekto pije, veľmi rýchlo a ľahko,” hovorí Danielle Ramová, asistentka profesora psychiatrie na Kalifornskej univerzite, ktorá skúma, ako môžu digitálne technológie ľuďom pomôcť zmeniť konanie, ktorým riskujú svoje zdravie. “Smartfónové aplikácie kvôli svojej všadeprítomnosti a integrácii do života ľudí, sľubujú veľa.”
Špeciálne nápomocná by mala byť aplikácia pre tých, ktorí sa potýkajú s diagnózou alkoholizmu. Okrem sledovania toho, koľko alkoholu človeku vypil či nevypil, aplikácia ponúka aj poradenskú linku či je napojená na lekársku pomoc.
Prečítajte si viac na stránke CNN.
Benátky zakazujú knihy o homosexualite
To, že zo škôl odstráni knihy, ktoré súvisia s homosexualitou, sľuboval nový primátor Benátok už vo svojej predvolebnej kampani. Teraz svoj sľub Luigi Brugnaro naozaj splnil.
Celkovo zakázal v školách používať 49 kníh. Pred tými, ktorí rozhodnutie odsudzujú, sa Brugnaro bráni slovami, že sa “nenechá zastrašiť” kritikou. Tí, ktorí s rozhodnutím nesúhlasia, protestujú verejne - ich kritika dostala podobu verejných čítaní zakázaných titulov a výziev knižníc, aby si ich od nich benátsky ľud požičiaval. Na svoju obranu Brugnaro povedal: “Sú to rodičia, kto má vzdelať deti v tomto smere, nie školy.”
Jedným z titulov, ktoré Brugnaro zakázal, bol aj ten s názvom “Jean má dve mamy”. Ide o príbeh z ríše zvierat, v ktorom malé vĺča Jean žije s dvoma vlčicami.