BUDAPEŠŤ/ZÁHREB. Maďarsko-chorvátske bilaterálne politické vzťahy sú na bode mrazu, čo je v rozpore so záujmami Maďarska.
Vyhlásil to vo štvrtok v Záhrebe maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó po schôdzke s predsedom opozičnej strany pravého stredu Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ)Tomislavom Karamarkom.
Podľa agentúry MTI šéf rezortu diplomacie povedal, že záujmom Maďarska je, aby Chorvátsko mohlo považovať za svojho silného strategického spojenca a partnera.
Podmienky na to podľa slov Szijjártóa sú, svedčia o tom aj hospodárske údaje.
Politické vzťahy vplývajú na celý systém
Maďarsko je tretím najvýznamnejším investorom v Chorvátsku a z hľadiska investícií smerujúcich z Maďarska do zahraničia je Chorvátsko druhou najdôležitejšou krajinou.
Vlaňajší objem obratu tovaru dosiahol medzi týmito krajinami hodnotu 1,6 miliardy eur, z čoho maďarský export mal hodnotu 1,17 miliardy eur.
Maďarsko v prvých štyroch mesiacoch tohto roka dokázalo zvýšiť vývoz o 34 percent v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajšieho roka, dodal minister.
"Sme susednými krajinami, obaja sme členmi Európskej únie, keďže však politické vzťahy sú na bode mrazu, vplýva to na celý systém vzťahov," zdôraznil Szijjártó.
S predsedom HDZ sa stretol preto, aby v prípade, že na budúci rok v parlamentných voľbách vyhrá pravica, nebolo potrebné začať rokovať o vzájomných vzťahoch "od nuly".
Terminál pre kvapalný zemný plyn na ostrove Krk je dôležitý
Šéf maďarskej diplomacie kritizoval Chorvátsko za neplnenie svojich dvojstranných záväzkov, ale aj záväzkov voči Európskej únii z hľadiska investície na upravenie maďarsko-chorvátskeho interkonektora na dvojsmernú prevádzku plynovodu.
Z hľadiska energetickej bezpečnosti je podľa Szijjártóa mimoriadne dôležitý projekt výstavby terminálu pre kvapalný zemný plyn na ostrove Krk, preto Maďarsko je pripravené poskytnúť podporu tomuto projektu.
Zdrojom napätia medzi Maďarskom a Chorvátskom sú podľa jeho vyjadrenia spory chorvátskej ropnej spoločností INA s maďarskou spoločnosťou MOL.
"Boli by sme radi, keby vzťah týchto spoločností bol naopak zdrojom energie pre vzájomnú spoluprácu našich krajín," konštatoval Szijjártó.
Dodal, že rokovania nesvedčia o tom, že by spory týchto podnikov smerovali v krátkodobom horizonte k riešeniu.