PARÍŽ, BRATISLAVA. James Bernard Murat dlhé roky pracoval ako vinár vo francúzskej oblasti Libournais, ktorá je časťou svetoznámeho vinárskeho regiónu Bordeaux. V roku 2010 mu lekári diagnostikovali rakovinu pľúc, o dva roky Murat zomrel.
Pôvod jeho choroby označili za „súvisiaci s jeho profesiou“, spôsobiť ju mali pesticídy, ktoré viac ako 40 rokov používal pri svojej práci.
Prevezmú zodpovednosť
Chemické prostriedky začal pri pestovaní hrozna Murat používať v roku 1958. Išlo o tri produkty, ktoré obsahovali arzenitan sodný. Muratove vinohrady mali produkty vyliečiť z choroby, ktorú spôsobuje prítomnosť parazitickej huby a ktorá napáda kmeň viniča. Používať ich prestal v roku 2000, o rok neskôr tieto pesticídy vo Francúzsku zakázali.
V apríli tohto roku podala vinohradníkova dcéra Valérie Muratová žalobu na výrobcov pesticídov, ale aj štát. Tá, ktorá je namierená voči firmám, ktoré chemikálie vyrábali, zmieňovala „zlyhanie bezpečnosti a prečin podvodu“.
Francúzsko Muratová žaluje za „vinné z ľahostajnosti týkajúcej sa priemyselných skupín, ktorých dezinformácia bola systematická“.
„Až doteraz bola oficiálna verzia taká, že môj otec používal pesticídy, ktoré mu predali, nesprávne,“ reaguje Muratová na otvorenie prípadu kriminálneho vyšetrovania pre francúzske médium Nouvel Observateur. „Priemyselní chemickí giganti teraz budú musieť prevziať zodpovednosť za svoju rolu v prípade jeho smrti.“
Bitka bude dlhá
Nie je to prvý raz, kedy Francúzsko rieši podobnú kauzu. Niet divu - je krajinou, ktorá spomedzi tých európskych používa najviac pesticídov - až 60 000 ton ročne, z čoho je zhruba pätina používaná práve vo vinohradníctve.
To, čo však robí prípad výnimočným, je fakt, že je to prvý raz, čo kvôli nemu otvorili kriminálne vyšetrovanie.
Muratová hovorí, že jej ide hlavne o to, aby otvorila dvere stovkám ďalších podobných prípadov – či už v prípade pochybenia výrobcov pesticídov alebo nedbalosti krajiny.
„Je to presne to, čo očakávame a v čo dúfame,“ hovorí pre francúzsky denník Le Figaro. „Vieme, že táto bitka bude dlhá a budeme musieť byť dobre vyzbrojení, ale vítame toto rozhodnutie, ktoré otvorí vyšetrovanie,“ pokračuje.
Otvorenie vyšetrovania podporuje aj mimovládna organizácia Génerations Futures, ktorá bojuje proti používaniu pesticídov. „Dúfame, že tento dopyt bude nasledovaný prípadom, ktorý sa ponesie v znamení začiatku konca tejto tragédie pesticídov,“ povedal podľa denníka Daily Telegraph jej hovorca Francois Veillerette.