Versailles 22. januára (TASR) - Zámok vo Versailles bol dnes dejiskom historicky prvého spoločného zasadania parlamentov Francúzska a Nemecka. Asi 900 poslancov sa tu zišlo pri príležitosti 40. výročia podpísania Elyzejskej zmluvy o priateľstve medzi oboma krajinami.
Asi 430 nemeckých poslancov nadviazalo prvé kontakty s francúzskymi kolegami na spoločnom obede v zámockej galérii, kde visia monumentálne obrazy zo 14 storočí francúzskych dejín.
Na obidvoch stranách poslancov najprv rozdelili podľa ich jazykových znalostí. Len málo nemeckých zákonodarcov vedelo po francúzsky, čo len podčiarklo potrebu zintenzívnenia jazykovej zdatnosti, ktorú požadujú kancelár Gerhard Schröder a francúzsky prezident Jacques Chirac.
Po spoločnom obede čakala poslancov prehliadka impozantných priestorov poľovníckeho zámku, ktorý "slnečný kráľ" Ľudovít XIV. prestaval na rozsiahlu rezidenciu. Poslanci Spolkového snemu a Národného zhromaždenia sa potom stretli v južnom krídle zámku v sále pripomínajúcej skôr divadlo, ktorej dominoval červený plyš a veľká biela stena s textom upozorňujúcim na dnešný slávnostný deň.
Zasadanie otvoril predseda Národného zhromaždenia Jean-Louis Debré. Jeho nemecký kolega Wolfgang Thierse vyzdvihol toto stretnutie ako osobitné gesto, ktoré presahuje bežné vzťahy obidvoch krajín. Thierse pripomenul historické udalosti vo Versailles, ktoré sa nezmazateľne zapísali do dejín Nemecka a Francúzska: v roku 1871 tu Bismarck vyhlásil nemecké cisárstvo, po skončení prvej svetovej vojny tu Nemci museli podpísať Versailleskú mierovú zmluvu.
"Versailles je jedno z mála miest v Európe, na ktorom si uvedomíme, ako ďaleko sme zašli na našej ceste: od osudov minulosti, cez nádej, ktorú dávala Elyzejská zmluva, po veľkolepú skutočnosť nemecko-francúzskeho priateľstva," povedal Schröder vo svojom prejave. Chirac doplnil, že Versailles odteraz symbolizuje "bratstvo medzi Nemeckom a Francúzskom".
Schröder a Chirac ocenili historický krok svojich predchodcov Konrada Adenauera a Charlesa de Gaulla, ktorí podpísali Elyzejskú zmluvu 22. januára 1963. Po príhovoroch obidvoch štátnikov zaspieval detský zbor nemeckú a francúzsku hymnu.