Brusel 22. januára (TASR) - Severoatlantická aliancia dnes neprijala rozhodnutie o poskytnutí pomoci USA v prípade vojny v Iraku, o ktoré Washington požiadal minulý týždeň. Oznámili to v Bruseli diplomati NATO, ktorí dnešnú diskusiu veľvyslancov členských krajín označili za búrlivú.
Podľa nich však nemožno tvrdiť, že by spojenci s poskytnutím pomoci USA nesúhlasili. Francúzsko, Nemecko či Belgicko sa však v uplynulých dňoch otvorene vyjadrovali proti urýchlenému rozhodnutiu, aby ostalo viac času na mierové vyriešenie irackej krízy.
"V princípe všetci by súhlasili s tým, čo (USA) navrhujú, najmä čo sa týka ochrany Turecka. Je to však otázka načasovania. Myslím si, že situácia sa zmení po 27. januári," informoval diplomat majúc na mysli termín, keď zbrojní inšpektori predložia v Bezpečnostnej rade OSN správu o výsledkoch ich misie v Iraku.
USA minulú stredu oficiálne požiadali spojencov z NATO o pomoc a podporu v prípade vojenskej operácie proti Iraku, pričom žiadosť neobsahuje priame vojenské zapojenie aliancie do možného útoku.
Washington žiada napríklad vojenské opatrenia na ochranu Turecka pred možným raketovým útokom zo strany Iraku. V prípade vojenskej operácie USA proti režimu Saddáma Husajna bude totiž Turecko pravdepodobne slúžiť ako základňa pre americké letecké sily.
Medzi ďalšími požadovanými opatreniami je prístup amerických vojsk do vzdušného priestoru spojencov, do ich prístavov a vojenských základní, ako aj poskytnutie prieskumných lietadiel aliancie AWACS.
Členské krajiny NATO musia o pomoci USA rozhodnúť jednomysľne. Zdroj aliancie dnes pripustil, že rozhodnutie nebolo prijaté, pretože konsenzus zatiaľ neexistuje. "Členské štáty rozhodli, že potrebujú viac času na diskusiu," uviedol zdroj.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel