Kyjev 22. januára (TASR) - Na Ukrajine si dnes uctili výročie zlúčenia západných a východných ukrajinských území z 22. januára 1919 na Sofijskom námestí v Kyjeve.
Formálne zjednotenie Ukrajinskej a Západoukrajinskej ľudovej republiky, ktoré sa fakticky nestihlo zrealizovať, bolo po ruskej boľševickej revolúcii vyvrcholením krátkeho a nenaplneného úsilia Ukrajincov o jednotu a nezávislosť od Ruska a západných susedov v dôsledku vnútorných a vonkajších prekážok a rozporov. Snahy po štátnej samostatnosti sa naplnili až krátko pred rozpadom ZSSR 24. augusta 1991.
Dnes uplynulo aj 85 rokov od vyhlásenia nezávislosti Ukrajinskej ľudovej republiky od sovietskeho Ruska 22. januára 1918 v Kyjeve. Predchádzalo tomu v období ruskej dočasnej vlády oznámenie autonómie Ukrajiny 23. júna 1917 a po víťazstve boľševikov v ruskej revolúcii vyhlásenie Ukrajinskej ľudovej republiky v etnických hraniciach 20. novembra 1917.
Na západných ukrajinských územiach, ktoré patrili Rakúsko-Uhorsku do jeho rozpadu, v októbri 1918 najprv vyhlásili Ukrajinský štát a v novembri Západoukrajinskú ľudovú republiku so sídlom vo Ľvove. V decembri 1918 sa obe ukrajinské republiky vo Fastive predbežne dohodli na štátnom zjednotení, ktoré ešte stihli vyhlásiť 22. januára 1919 v Kyjeve, no nedokázali už zvrátiť silnejúci vplyv sovietizácie krajiny.
Už predtým na Ukrajine vznikla aj sovietska vláda, ktorá jej dala do názvu prívlastky socialistická a sovietska. Charkov sa stal hlavným mestom koncom roku 1919 (až do roku 1934). Ukrajina sa stala súčasťou ZSSR, Halič a Volyň dočasne pripadli Poľsku, Zakarpatsko Československu a Bukovina Rumunsku.
(spolupracovník TASR Martin Benko) pel