Flámsko financuje projekty pre mladých moslimov, aby zabránili ich radikalizácii. Česká mládež holduje alkoholu, leto je rizikové obdobie. Najmenšia biblia na svete má 0,5 milimetrov štvorcových.
Flámsko chce podporiť projekty pre moslimskú mládež
Flámska vláda sa rozhodla finančne podporiť projekty, ktoré zlepšia sociálnu angažovanosť mladých moslimov. Politici dúfajú, že by tak mohli predísť radikalizácii mládeže. „Mladí ľudia, ktorí bojujú s otázkami identity, ktorí hľadajú zmysel života a miesto, kam patria, ale nenašli ho u rodičov, priateľov či učiteľov, sú častejšie náchylní k fanatickým myšlienkam,“ povedala flámska ministerka pre integráciu, Liesbeth Homansová.
Na programy bolo vyčlenených 650-tisíc eur. Dotáciu môžu získať športové kluby, mládežnícke organizácie, dobrovoľnícke združenia, či združenia prepojené s mešitou. Výzva na prihlásenie programov končí v septembri. Cieľovou skupinou sú mladí ľudia vo veku od 12 do 30 rokov.
Mnoho ľudí z Flámska odišlo bojovať do Sýrie, zverbovali ich radikalisti, ktorí využívajú neistoty moslimskej mládeže a ich nevýhodné postavenie. Preto je podľa politikov dôležité, aby fungovali programy, ktoré pomôžu mladým ľuďom vytvoriť hrdosť a pocit, že niekam patria.
Viac sa dočítate na stránke Flanderstoday.eu.
Najmenšia biblia na svete
Na pozlátenom silikónovom čipe vo veľkosti špendlíkovej hlavičky je vyrytý celý Starý Zákon, židovská biblia. Volajú ju Nano Biblia a ak by ste ju chceli prečítať, písmo by ste museli zväčšiť asi 10-tisíckrát. Čip má totiž veľkosť 0,5 milimetrov štvorcových a text, ktorý je na ňom vyrytý obsahuje 1,2 milióna znakov.
Biblia je súčasťou výstavy pri príležitosti 50. výročia Izrealského múzea. Je vystavená spolu s Rukopismi Mŕtveho mora, najstarším biblickým manuskriptom na svete. „Nano Biblia je nový spôsob ako sa pozerať na históriu, kombinuje staroveké slová, ktoré sa nikdy nemenia, s neustále meniacou sa modernou technológiou,“ píše CNN.
Prečítajte si viac na stránke CNN.
Trump si myslí, že Mexičania prinášajú do USA choroby
Donald Trump, kandidát na amerického prezidenta, už prednedávnom urazil mexických prisťahovalcov, keď ich označil za násilníkov, drogových dílerov a zločincov. Teraz tvrdí, že prisťahovalci z Mexika prinášajú do USA infekčné choroby.
Taktiež obviňuje mexickú vládu, že posiela tých najhorších ľudí do Ameriky, aby sa ich zbavila: „Amerika sa stala skládkou pre Mexiko a v skutočnosti, aj pre mnohé ďalšie časti sveta.“ Na druhej strane Trump hovorí, že miluje Mexičanov a s mnohými usilovnými aj spolupracuje, za všetkým zlým však podľa neho stojí mexická vláda: „Mexická vláda nie je našim priateľom.“
Tieto výroky mali dopad aj na Trumpove obchody. Obchodný dom Macy´s s ním ukončil spoluprácu, proti nemu sa postavila aj stanica NBC či Univision. Trump túto „politickú korektnosť“ svojich obchodných partnerov považuje za chybu.
Napriek stratám v obchodoch, otvorená kritika prisťahovalectva mu môže pomôcť získať voličské hlasy. Aj napriek tomu, že podľa údajov imigrácia Mexičanov do USA za posledné roky klesla. Odborníci taktiež upozorňujú, že práve prisťahovalci patria medzi tých usilovných a ambicióznych.
Viac sa dozviete na stránke The Guardian.
Česi podľa odborníka bagatelizujú problém alkoholu u detí
Národný protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil označuje pitie alkoholu u neplnoletých za tichú epidémiu. Dlhé roky sa tomu totižto nikto nevenoval. Česká mládež podľa poslednej správy OECD predbehla Dánov aj Nemcov, až 94 percent pätnásťročných Čechov už malo prvú skúsenosť s alkoholom. A čo je najhoršie, dospeláci to tolerujú.
Podľa Vobořila je najdôležitejšie, aby sa oddialila prvá skúsenosť detí s alkoholom: „Tým zlomovým momentom je práve 15 rokov. Deti, ktoré začnú užívať alkohol pred 15. rokom života sa dostávajú až do sedemkrát vyššieho rizika rozvoja závislosti. Teda s vekom riziko nemizne, ale postupne klesá.“
Najrizikovejšie obdobie, kedy deti experimentujú s alkoholom, sú práve letné prázdniny. „Decká, i keď sú voči rodičom ostražité, podľa mojich skúseností, im nakoniec hovoria, čo sa deje. Keď dieťa pustím ráno von a dovolím mu prísť až neskoro večer, každý deň, koledujem si o problém. Neznamená to, že ich nemám púšťať von. Ale mal by som mať o nich prehľad,“ radí rodičom Vobořil.
Rozhovor s Jindřichom Vobořilom si môžete prečítať na stránke iDnes.cz.