Washington 22. januára (TASR) - Hoci vojenský úder proti režimu irackého prezidenta Saddáma Husajna stále podporuje väčšina americkej verejnosti, od minulého leta dosiahla miera podpory zatiaľ najnižšiu úroveň. Útok na Irak dnes podporuje len zhruba polovica Američanov.
Najnovší prieskum verejnej mienky spoločnosti ABC News a denníka Washington Post ukazuje, že z 1133 dospelých respondentov súhlasí s útokom len 57 percent.
Minulý mesiac sa za vojenský zásah vyslovilo ešte 62 percent opýtaných a bezprostredne po teroristických útokoch na USA z 11. septembra 2001 mal úder podporu až 78 percent americkej verejnosti.
Američania sú rozpoltení aj v otázke, či by mali Spojené štáty viac pracovať na diplomatickom riešení irackej krízy, alebo by sa mali radšej sústrediť na použitie sily proti Saddámovi.
Prieskum ukázal, že vojnu by preferovalo 47 percent opýtaných, zatiaľ čo za diplomaciu by sa prihováralo 50 percent. Až 61 percent Američanov však súčasne pripustilo, že úspech diplomacie bude minimálny až nulový.
Okrem podpory útoku na Irak kleslo aj verejné hodnotenie prezidenta Georgea W. Busha. Zatiaľ čo minulý mesiac schvaľovalo jeho irackú politiku ešte 58 percent občanov, tento mesiac ocenilo jeho spôsob riešenia krízy už len 50 percent.
Zaujímavým zistením je aj skutočnosť, že prevažná väčšina Američanov by pred útokom na Bagdad uprednostnila predloženie rukolapných dôkazov o tom, že Saddám Husajn skutočne vlastní chemické, biologické alebo jadrové zbrane.
Až 71 percent Američanov si myslí, že ak sa takéto dôkazy nepodarí predložiť zbrojným inšpektorom OSN, mali by Spojené štáty predložiť vlastné dôkazy, než na Irak zaútočia. Prieskum bol vykonaný telefonicky v dňoch 16.-20. januára.