Kyjev 22. januára (TASR) - Približne štyri pätiny účastníkov prieskumu fondu Demokratické iniciatívy na Ukrajine vyslovilo najväčšiu nespokojnosť s riešením problémov s nezamestnanosťou, korupciou, ochranou zdravia a zlepšením materiálneho stavu obyvateľov.
Nadpolovičná väčšina označila za najdôležitejšie úlohy prekonanie hospodárskej krízy v krajine, viac ako tretina uviedla boj s kriminalitou a korupciou. Podľa polovice respondentov na Ukrajine sa osobitne zhoršila ekologická situácia, ako aj osobná bezpečnosť, zdravotnícka starostlivosť a ochrana pred svojvôľou úradníkov. Vyše tretina ľudí hodnotila pozitívne len odvrátenie národnostných konfliktov, rozvoj vzťahov s Ruskom a pätina aj možnosť slobodne vyslovovať vlastný názor.
Z verejných inštitútov má plusovú úroveň dôveryhodnosti obyvateľstva ako rozdiel medzi dôverou a nedôverou iba cirkev. Najhoršie sú na tom parlament, inštitút prezidenta a vláda. Oveľa viac ľudí im totiž nedôveruje ako dôveruje.
Ukrajinský prezident Leonid Kučma, ktorý je pre porušovanie demokratických princípov vládnutia často objektom vnútornej a zahraničnej kritiky, je najmenej dôveryhodným politikom v krajine. Úplne mu nedôveruje až 57 percent osôb a dôveruje deväť percent. Počas roka sa jeho bilancia zhoršila o 15 percent, čo je najviac z najznámejších verejných činiteľov. Výrazný pokles dôveryhodnosti zaznamenali aj iní zástupcovia vládnych síl.
Všetci hodnotení politici majú mínusovú úroveň dôveryhodnosti. Vedúci predstavitelia štyroch opozičných subjektov si ju na rozdiel od vládnych činiteľov vylepšili. Súvisí to najmä s ich aktívnym vystupovaním a verejnými akciami proti vládnucemu režimu.
Najviac si zlepšila bilanciu najväčšia kritička Kučmu Julija Tymošenková. Polovica osôb jej pritom plne nedôveruje a 18 percent dôveruje. Najdôveryhodnejším zostáva stále líder bloku Naša Ukrajina Viktor Juščenko - plne mu dôveruje 27 percent a nedôveruje 33 percent.
(spolupracovník TASR Martin Benko) juh