LONDÝN. Na webstránke Wikileaks je uvedené, že spoločnosť má dôkazy, že niekoľkí vyšší brazílski vládni úradníci boli opakovane sledovaní Národnou bezpečnostnou agentúrou (NSA) v Spojených štátoch. Uvádza na svojom portáli BBC.
Cieľom nebola iba prezidentka Stránka uvádza, že NSA bola hlavne aktívna v ekonomickej špionáži proti Brazílii.
Wikileaks zverejnila zoznam 29-tich telefónnych čísel Brazílčanov v bankovníctve, finančnom sektore a v ekonomike.
Podľa stránky sa špionáž začala v roku 2011, ak nie ešte skôr.
Prezidentka Dilma Rousseffová zrušila štátnu návštevu Washingtonu pred dvomi rokmi, keď bývalý spolupracovník CIA Edward Snowden odhalil, že jej telefóny a emaily boli sledované.
„Publikácia dokazuje, že nie iba Dilma Rousseffová bola cieľom, ale aj jej asistent, sekretárka, jej vedúci oddelenia (prechádzajúci minister financií Antonio Palocci), jej kancelária a tiež telefóny v prezidentskom lietadle,“ uvádza Wikileaks.
„Aj na svojich oficiálnych návštevách nie je prezidentka Rousseffová chránená pred zachytením,“ dodáva skupina.
RELEASE: Top Secret #Brazil NSA high priority target phone numbers https://t.co/CrND9y5iLE pic.twitter.com/ycHUlGSRXe
— WikiLeaks (@wikileaks) July 4, 2015 Veci sa podľa prezidentky zmenili, Assange má iný názor Minulý týždeň na návšteve Spojených štátov prezidentka vyhlásila, že séria špionáží je vecou minulosti.
„Niektoré veci sa zmenili... Verím prezidentovi Obamovi,“ povedala počas jej návštevy USA minulý mesiac, keď sa jej spýtali na istotu, že sledovanie skončilo.
Zakladateľ Wikileaksu, Julian Assange si ale myslí, že odpočúvanie americkou vládou prerušené nebolo.
„Keď chce prezidentka Rousseffová vidieť viac amerických investícií v Brazílii na pozadí jej poslednej návštevy ako tvrdí, ako môže uistiť brazílske spoločnosti, že ich americké náprotivky nebudú mať výhodu zabezpečenú sledovaním, pokiaľ ona nemôže skutočne zaručiť, že sledovanie skončilo – nie iba jej, ale vo všetkých brazílskych prípadoch,“ napísal vo vyjadrení.
Koncom júna portál Wikileaks zverejnil odhalenia naznačujúce sledovanie francúzskych prezidentov Američanmi.
Podľa stránky získali viac než 250-tisíc telegramov vymenených medzi americkým ministerstvom zahraničných vecí a americkými diplomatickými základňami.
Prečítajte si tiež:
Americká NSA špehovala aj troch francúzskych prezidentov