ŠTRASBURG/BUDAPEŠŤ. Úrad vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov požiadal Maďarsko, aby unáhlene a bez rešpektovania medzinárodných noriem nemenilo legislatívne normy týkajúce sa migrantov.
Úrad vyjadril hlboké znepokojenie v súvislosti s balíkom noviel legislatívnych noriem, ktorými sa čoskoro budú zaoberať maďarskí poslanci, vyplýva z materiálu, ktorý úrad poskytol tlačovej agentúre MTI.
Súčasne sa vyslovil namiesto ich urýchleného schvaľovania za konzultácie s mimovládnymi organizáciami a vysokým komisariátom OSN pre utečencov o ich zákonnosti, ako aj vplyve na utečencov z oblastí vojnových konfliktov.
Migranti naďalej narušujú hranice Maďarska, zadržali 835 ľudíČítajte
Chce, aby normy ostali v súlade s medzinárodnými predpismi
Podľa názoru šéfky stredoeurópskeho regionálneho zastúpenia úradu so sídlom v Budapešti Montserrat Feixas Viheovej by schválenie návrhov príslušných legislatívnych noriem "malo fatálne dôsledky pre životy rádovo tisícov ľudí, ktorí sa pokúšajú nájsť bezpečie v Maďarsku".
Predstaviteľka úradu súčasne dodala, že žiada vládu a poslancov, aby zabezpečili, že právne normy v oblasti utečencov zostanú v súlade s medzinárodnými a regionálnymi predpismi.
Medzi hlavné výhrady patria posudzovanie žiadostí o azyl bez adekvátnych garancií v zrýchlenom režime, vracanie žiadateľov do krajín mimo Európskej únie, ktoré nie sú pre nich bezpečné, či dlhšie zadržiavanie žiadateľov o azyl, vrátane žien a detí.
Maďarský minister musí na plot vyčleniť peniaze do konca júlaČítajte
Úrad nezabudol pripomenúť ani plánovanú výstavbu plota na maďarsko-srbskej štátnej hranici a poznamenal, že takýto postup reálne ešte viac vydáva migrantov napospas priekupníkom a pašerákom ľudí.
Príslušný balík predložil do parlamentu navrhujúc jeho zrýchlené prerokovanie maďarský minister vnútra Sándor Pintér, ktorý to zdôvodnil aj zefektívnením boja proti ilegálnemu prisťahovalectvu.
Nový zákon by bol ťažkou ranou pre utečencov
Komisár Rady Európy pre ľudské práva Nils Muižnieks kritizoval plánovanú zmenu azylového zákona v Maďarsku.
"Som veľmi znepokojený návrhom maďarskej vlády zmeniť azylový zákon," cituje jeho dnešné vyjadrenie na jednej zo sociálnych sietí tlačová agentúra APA.
"Ak by bol zákon prijatý, ako je to naplánované, bol by to ťažký úder pre ochranu utečencov v Maďarsku," vyhlásil Lotyš v službách paneurópskej organizácie.
Nils Muižnieks vyzval preto maďarské úrady, aby namiesto zostrenia platného zákona neprijali žiadne rozhodnutia, ktoré by spochybnili právo na azyl.
Právne základy maďarského azylového systému by sa podľa jeho názoru mali posilniť, aby dokázali vyhovieť výzvam zo strany vojnových utečencov.
Maďarský premiér Viktor Orbán hovoril v piatok vo verejnoprávnom rozhlase opäť o problematike utečencov a zmienil sa aj o obavách medzinárodných organizácií vrátane UNHCR.
Podľa jeho slov, ktoré parafrázovala tlačová agentúra MTI, majú tieto medzinárodné organizácie strach z budúcnosti.
Niekoľko nasledujúcich rokov nebude v súvislosti s putovaním národov ľahkých, povedal a dodal: "Vidíme úlohy, máme harmonogram, akčné plány", treba ich realizovať, a nie sa báť budúcnosti.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu